Jak kupować ebooki?

0
636
views

Niższa cena i łatwiejsza dostępność sprawia, że ebooki są coraz popularniejsze. Wielu zwolenników nowoczesnego czytania książek zastanawia się gdzie i w jaki sposób może stać się posiadaczem interesujących go elektronicznych publikacji. Zastanówmy się więc na co warto zwracać uwagę przy kupowaniu ebooków.
ID-10086798

Gdzie kupić ebooki?

Podstawowe i często zadawane pytanie, na które odpowiedź wbrew pozorom nie jest taka trudna.
W sieci znajdziemy wiele internetowych księgarni, w których sprzedawane są przede wszystkim tradycyjne książki. Postęp technologiczny jednak sprawił, że na dzień dzisiejszy większość księgarni zaopatrzyło swoją ofertę również w elektroniczne publikacje.
Istnieją również portale, które poświęcone zostały publikowaniu i sprzedaży ebooków jak i najpopularniejsze portale aukcyjne, na których jak wiadomo możemy kupić wszystko i to po okazyjnych cenach.
| Audioteka | Bezdroża | ebookoo.pl | Ebookpoint | Helion | koobe | Legimi | Nexto | Onepress | Publio | Ravelo | Sensus | Septem | Woblink | Wydawnictwo Literackie | Videopoint | Virtualo | Złote Myśli |

Jak kupować ebooki?

Kiedy już znajdziemy interesującą nas pozycję, czas dokonać zakupu.
Należy pamiętać o tym, aby zwrócić uwagę na format zapisu ebooka. Najpopularniejsze formaty to MOBI, EPUB i PDF, które zostały opisane poniżej. Kolejną kwestią, na którą musimy zwracać uwagę to bez wątpienia cena. Po znalezieniu interesującego nas ebooka w jednej z internetowych księgarni, warto przeszukać jeszcze kilka innych, aby porównać oferty. A nuż akurat w którejś z nich trwa promocja na Twój tytuł. Kiedy już się namyślimy, pozostaje tylko dokonać zakupu i za pomocą wygenerowanego linku pobrać na czytnik lub inne urządzenie zakupioną publikację.

Inne sposoby pozyskiwania ebooków

Oprócz kupowania ebooków istnieją również inne możliwości poszerzania swojej elektronicznej biblioteki o kolejne tytuły.
Jedną z nich jest otrzymywanie ich w prezencie. Niektóre portale oferują kupowanie i wysyłanie ich w prezencie na konto konkretnego czytelnika. Istnieją również tzw. listy życzeń, na których znajdujące się pozycje mogą zostać zakupione przez obdarowującego i przekazanie konkretnego tytułu czytelnikowi, do którego lista należy.
Drugim, najpopularniejszym sposobem jest pobieranie darmowych publikacji. Ebooki w przeciwieństwie do książek tradycyjnych mogą być udostępniane za darmo, gdyż ich rozprowadzanie nie kosztuje dosłownie nic, przez co niektóre z publikacji mogą być znalezione za darmo w Internecie i pobrane na czytnik. Darmowe ebooki możesz znaleźć tutaj.
Niestety równie popularnym sposobem jest pobieranie ebooków z nielegalnych źródeł. Nie polecam tego rozwiązania, zważywszy na to, że jeśli lubimy jakiś tytuł i autora to warto wesprzeć go za wykonaną pracę. Ebooki naprawdę nie kosztują dużo, więc warto zdobyć się na ten mały gest, którym możemy podziękować autorom za to co robią. W końcu robią to dla nas i naszej rozrywki.

Promocje

Wiele internetowych księgarni oferuje rozmaitego rodzaju promocje na swoje elektroniczne publikacje.
Promocje dzienne, czyli jak sama nazwa wskazuje – promocje zmieniające się każdego dnia. Dzień w dzień księgarnia oferuje zniżki na inne tytuły ze swojej oferty, dzięki czemu przy regularnym śledzeniu księgarni może nam się udać trafić na zniżki interesujących nas tytułów.
Promocje tygodniowe – podobnie jak w przypadku wcześniej opisywanych promocji z tą różnicą, że księgarnia daje nam tydzień namysłu na zakup oferowanych przez siebie promocyjnych publikacji zanim zmieni swoje promocje.
Promocje pakietowe – księgarnie często oferują pakiety, w których po okazyjnej cenie możemy zakupić kilka tytułów naraz. Najczęściej promocje dotyczą konkretnego autora lub kilku tytułów z wybranej kategorii książek.
Promocje z kodem – promocje polegające na dzieleniu się przez księgarnię kodem promocyjnym np. na blogu, fanpage na Facebooku lub na blogach/portalach współpracujących z daną księgarnią. Kody promocyjne umożliwiają otrzymanie rabatu przy składaniu zamówienia na zakupione publikacje lub pozwalają na ściągnięcie konkretnego tytułu nawet za darmo.

Formaty

PDF – dość popularny format wśród czytelników korzystających z komputerów i laptopów. Przez wzgląd na brak skalowalności lepiej nadaje się on dla dokumentów gotowych do wydruku, aniżeli do czytania elektronicznych książek.
EPUB – rozszerzenie, które odczytuje wiele modeli eczytników, jak np. Sony Reader, Kobo, Nook, ale również tablety w aplikacjach napisanych pod systemy iOS i Android.
MOBI – format firmy Amazon, której czytniki odczytują to rozszerzenie. Najpopularniejszymi i najczęściej wybieranymi czytnikami tej firmy jest seria Kindle.
Multiformat – niektóre księgarnie sprzedają ebooki w kilku formatach, dzięki czemu możemy czytać nasze publikacje na różnych urządzeniach, na których nie wszystkie formaty są obsługiwane.

Zabezpieczenia

Istnieją różne formaty zabezpieczeń, które zapobiegają rozprowadzaniu ebooków w nielegalny sposób.
Jednym z nich jest tzw. podpis, który zapisuje w zakupionym ebooku numer zamówienia lub nazwisko kupującego.
Podobnie działający jest znak wodny, który zapisuje w ebooku informacje o zamówieniu.
Kolejnym zabezpieczeniem jest tzw. DRM (Digital Rights Management) będący systemem zabezpieczenia treści, który zapobiega korzystaniu z ebooków w sposób sprzeczny z wolą wydawcy. Systemy takie ograniczają kopiowanie, drukowanie i odsprzedanie takich ebooków osobom trzecim. Na rynku istnieje kilka systemów DRM, o których napisałem w osobnym artykule.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ