Menu Zamknij

Wygodne czytanie nie tylko na czytniku? Tablet czy hybryda – jaki sprzęt wybrać?

Czasy topornych komputerów stacjonarnych już minęły, a wspomnienie sprzętu zajmującego pół pokoju wywołuje u wielu z nas uśmiech nostalgii i zażenowania. Dziś cenimy lekkość i łatwość transportu, chętnie więc korzystamy z urządzeń przenośnych.

Te zaś stają się coraz mniejsze i bardziej poręczne, a producenci kuszą nas nowinkami technicznymi. Pomimo, że do czytania preferuje się przede wszystkim czytniki ebooków, początkujący czytelnicy bardzo często zaczynają swoją przygodę również z innymi urządzeniami. Między innymi dlatego, że poza czytaniem chcieliby korzystać również z innych, dodatkowych funkcji. Dlatego tak modne są chociażby tablety oraz hybrydy, czyli połączenie tabletu z klawiaturą. Te wbrew pozorom podobne sprzęty różni całkiem sporo – warto więc przyjrzeć się ich cechom, zanim zdecydujemy się na zakup jednego z nich.

Tablet: zalety i wady

Przede wszystkim jest wygodny: można go zapakować niemal do każdej torby lub torebki i zawsze mieć ze sobą. Łatwo łączy się z internetem, co w przypadku laptopa nie jest tak oczywiste. Spokojnie możemy go też zsynchronizować ze smartfonem, co przydaje się w sytuacji, gdy chcemy przesłać zdjęcia albo skorzystać z aplikacji nawigacyjnej. Niezaprzeczalną zaletą jest długi czas pracy na baterii – pod tym względem tablet bezapelacyjnie wygrywa z laptopem.

Jeśli chodzi o wady, przede wszystkim trzeba wymienić brak klawiatury – jedyna, jaką mamy do dyspozycji, to ekranowa. Nie da się też do niego dokupić pamięci lub dysku. Trzeba też wspomnieć o niskiej wydajności płynącej ze słabszego procesora.

Dla kogo? Dla miłośników internetu. Stabilne łącze i większy ekran, niż spotykane w smartfonach zwiększają komfort korzystania z sieci. Tablety lubią także dzieci i młodzież, ze względu na dobrą jakość gier i możliwość wygodnego oglądania bajek.

Hybryda: zalety i wady

Do niezaprzeczalnych zalet hybryd należy kompaktowość. Dodatkowo mogą się one poszczycić klawiaturą, znacznie ułatwiającą pracę, gdyż sprzęt zaczyna przypominać miniaturowego laptopa. Plusem jest też wyższa wydajność oraz uniwersalność. Docenić je można zwłaszcza w podróżach służbowych.

Główną wadą natomiast są nieco większe wymiary, niż w przypadku tabletów. Warto również zwrócić uwagę na mechanizm złączający ekran z klawiaturą – w niektórych modelach dość szybko się zużywa. Hybrydy są także droższe: ich półka cenowa zbliża się bardziej do laptopów, niż do tabletów.

Polecamy również: Jak nie wydawać pieniędzy na zachcianki

Dla kogo? Dla miłośników tabletów, którym jednak nie do końca odpowiada brak fizycznej klawiatury w sprzęcie elektronicznym. Z takiego rozwiązania ucieszą się również użytkownicy laptopów podążający za nowinkami technicznymi – jak dotykowy ekran i możliwość odłączenia od niego klawiatury.

Jakie urządzenie więc wybrać? Warto przede wszystkim przypatrzeć się swoim preferencjom oraz zastanowić się, w jakich sytuacjach będziemy z niego najczęściej korzystać. Najważniejsze jest bowiem dopasowanie sprzętu do oczekiwań – inne aspekty mogą zejść na dalszy plan.

Źródło: Pierwszefinanse.pl

1 Komentarz

Leave a Reply

%d bloggers like this: