31-ego maja odbędzie się głosowanie Parlamentu Europejskiego w sprawie obniżenia VATu na ebooki

Niższy VAT na ebookiObywatele Unii Europejskiej mogliby płacić mniej za ebooki, dzięki planom, które umożliwiałyby państwom członkowskim zredukowanie VAT-u na publikacje elektroniczne.

Projekt Komisji Europejskiej, który miał na celu zrównanie podatku VAT za książki elektroniczne z wysokością podatku stosowanym w przypadku książek papierowych, został w zeszłą środę poparty przewagą głosów wynoszącą 48:1.

“Nasz sposób czytania w dość szybki sposób uległ zmianie w ostatnich latach. Nie ma zatem sensu stosować podwójnego standardu, gdzie gazeta elektroniczna miałaby być podatkowana wyżej, niż drukowana, którą można nabyć w sklepie. Nowa dyrektywa da państwom członkowskim możliwość dostosowania podatku VAT na treści cyfrowe do tego, który narzucony jest na publikacje papierowe.” – powiedział Tom Vandenkendelaere.

Muzyka, filmy i publikacje, które przede wszystkim składają się z materiałów muzycznych i wideo, nadal będą podatkowane standardową stawką VAT.

Głosowanie w sprawie propozycji odbędzie się 31 maja lub najpóźniej 1 czerwca.
Gdy propozycja zostanie przyjęta, państwa członkowskie UE będą mogły zmniejszyć aktualne stawki podatku VAT dla książek elektronicznych. “Będą mogły” jednak nie oznacza, że “na pewno to zrobią”.
Niemniej jednak jak donosi Świat Czytnikówpropozycja takiej ustawy jest już w Sejmie, więc w naszym przypadku pozostaje już chyba tylko czekać na wynik wspomnianego głosowania.

Źródło: informacja prasowa PE

Krzysztof Zemczak

Posted by Krzysztof Zemczak

Krzysztof jest założycielem serwisu eCzytelnik.com, od ponad czterech lat skutecznie propagujący nowoczesne czytelnictwo. Aktywny wolontariusz serwisu WolneLektury.pl w zakresie cyfryzacji tekstów. Członek W3C EPUB 3 Community Group, czynnie udzielający się w pracach rozwojowych formatu ePUB w wersji 3.x.

Dodaj komentarz