Amazon eliminuje książki szerzące dezinformację o szczepieniach oraz promujących leczenie autyzmu

Amazon podjął działania w celu wyeliminowania ze swojej oferty książek, które szerzą fałszywe informacje na temat szczepień i leczenia autyzmu przy pomocy pseudonaukowych metod.

Prasa od lat punktowała Amazon za wprowadzenie do oferty książek, które promują dezinformację w zakresie zdrowia i skuteczności szczepień. Ostatecznie, presja została wywarta w związku z pojawieniem się artykułu na portalu The Wired, który krytykował Amazon za obecność fałszywych, pseudomedycznych książek w ofercie amerykańskiego giganta, w których przedstawione metody nie są skuteczne, a co więcej – są niebezpieczne.

Amazon walczyć z fałszywymi informacjami zaczął już w lutym, kiedy to podjął się wyrzucenia filmów dokumentalnych, dotyczących teorii przeciwnych szczepieniom ze swojej platformy Prime Video. Teraz przyszedł czas na książki.

Analiza NBC News[1] donosi, że książka “Healing the Symptoms Known as Autism”, sprzedawana za 28$, otrzymała ocenę 3,5 bazując na 631 recenzjach użytkowników. Książka promowała uzdrawiającą moc dwutlenku chloru, formę wybielacza, twierdząc, że 191 dzieci zostało wyleczonych z autyzmu przy zastosowaniu leczenia chemikaliami. Zostało potwierdzone, że leczenie tym sposobem może spowodować nudności, odwodnienie i w efekcie może zagrozić życiu osób, których leczenie podjęto w ten sposób[2].

Kolejny tytuł, “Fight Autism and Win” promował chelatację, która jest niesprawdzonym sposobem leczenia, polegającym na leczeniu stosując antidotum na zatrucie rtęcią. Sposób ten nawiązuje do mitu, jakoby autyzm był spowodowany wpływem rtęci obecnej w dziecięcych szczepionkach. Z badań wynika, że chelatacja może spowodować między innymi śmiertelne w skutkach uszkodzenie nerek[3]. Książka była sprzedawana w cenie 25$, osiągając zaskakującą ocenę 4,8 bazując na 54 recenzjach użytkowników.

Zatem oficjalnie Amazon dołączył do grona platform internetowych, które podjęły walkę z dezinformacją na temat szczepień. Dla przypomnienia, Facebook niedawno również podjął działania w kierunku wyeliminowania fałszywych teorii dotyczących szczepionek dziecięcych, odrzucając reklamy i zmniejszając zasięgi postów, których treść promuje ideę, jakoby skuteczność szczepień była wątpliwa. Z kolei serwis Pinterest zupełnie zablokował wyniki wyszukiwania związane z zagadnieniem szczepień. Obok nich pojawił się też YouTube, który postanowił bez wyjątku blokować reklamy dotyczące tej tematyki.

Jak widać wyżej, książki te cieszą się sporą popularnością, dlatego ich wycofanie jest jak najbardziej słusznym posunięciem. W dodatku jest to kolejny krok w kierunku obalania niebezpiecznych, antyszczepionkowych teorii.

Mam tylko nadzieję, że ruch ze strony Amazonu nie jest zwyczajnie szybką reakcją na postawione zarzuty, mającą na celu pokazanie prowizorycznej walki z tym zagadnieniem – w końcu póki co, mowa o usunięciu zaledwie dwóch tytułów… Liczę jednak na to, że to dopiero początek przeprawy w słusznej sprawie i cieszę się, że coraz więcej platform decyduje się na eliminowanie takich fałszerstw.

Źródła:

Zostaw komentarz