Menu Zamknij

Audiobooki w Google Play zbliżają się wielkimi krokami?

Jest wysoce prawdopodobne, iż jesteśmy bliscy momentu, w którym to audiobooki ujrzą światło dzienne w sklepie Google Play.

Aktualizacja z dnia 25.01.2018
Audiobooki w Google Play już są, ale…

Jak czytamy w artykule dostępnym na portalu 9to5google, znajdując się w sekcji z książkami, dostrzegli oni baner reklamowy (który w sumie sam bezlitośnie rzucał się na twarz czytelnika), który przekazuje nam jasny komunikat – „Audiobooki są już dostępne w Google Play”. Co więcej, oferował on 50% zniżki na pierwszy tytuł. Grafika widoczna była zarówno w mobilnej wersji, jak i wersji aplikacji dostępnej na komputerze.

Audiobooki w Google Play
Źródło: 9to5google.com

Prowadził on do odnośnika kategorii Audiobooki w sklepie Google Play, niemniej jednak kategoria nie istnieje tak samo, jak nie istnieje już wspomniany wcześniej baner. Nie spotkałem się jeszcze z oficjalnymi informacjami, kiedy kategoria miałaby się pojawić, jednak obecność takiej reklamy z konkretnym odnośnikiem może oznaczać, że coś wisi w powietrzu.

I nie tylko przypadkowa reklama z linkiem o tym świadczy. Android Police prześwietlił kod wersji aplikacji Google Play 4.0. Okazuje się, że w wersji tej zaszyta została właśnie obsługa audiobooków. Między innymi pojawiła się funkcja przewijania treści, czy ustawienia prędkości czytania. Widać również możliwość synchronizacji postępu słuchanych książek. Wyłapana została też część mówiąca o tym, że podobnie, jak jest to w przypadku książek, będziemy mieli dostęp do darmowych rozdziałów, które na celu mają przekonać czytelnika do zakupu.

Najmilszym dodatkiem, co wynika również z niedziałającego aktualnie linku, zakupy audiobooków będą prostsze dzięki dedykowanej kategorii i zakładki w sklepie, odpowiedzialnej tylko i wyłącznie za książki słuchane. W chwili obecnej, co nieco zostało „przemycone” do kategorii Muzyka, niemniej jednak jest to absolutnie nieintuicyjne, a pozycji jest naprawdę niewiele i nie możemy tu mówić o jakichś audiobookowych bestsellerach. Ale jak powszechnie wiadomo – jak komuś zależy, to zawsze znajdzie sposób. Nawet jeśli nie ma takiej oficjalnej możliwości.

Oczywiście jeśli Wasze telefony dopadną sklep w wersji 4.0, nie jest to równoznaczne z tym, że audiobooki się pojawią. Obsługa jest już zaimplementowana, więc możemy się spodziewać, że jeśli Google będzie już na to gotowy, to Google nam to poda. Jeśli jednak programiści się z tym nie ukrywają i – jak widać – nie zachowują już takiej ostrożności, aby utrzymać to w tajemnicy, to mam pewne przeczucie, że może stać się to naprawdę niedługo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *