Audiobooki w Google Play

Audiobooki w Google Play zbliżają się wielkimi krokami?

Jest wysoce prawdopodobne, iż jesteśmy bliscy momentu, w którym to audiobooki ujrzą światło dzienne w sklepie Google Play.

Aktualizacja z dnia 25.01.2018
Audiobooki w Google Play już są, ale…

Jak czytamy w artykule dostępnym na portalu 9to5google, znajdując się w sekcji z książkami, dostrzegli oni baner reklamowy (który w sumie sam bezlitośnie rzucał się na twarz czytelnika), który przekazuje nam jasny komunikat – “Audiobooki są już dostępne w Google Play”. Co więcej, oferował on 50% zniżki na pierwszy tytuł. Grafika widoczna była zarówno w mobilnej wersji, jak i wersji aplikacji dostępnej na komputerze.

Audiobooki w Google Play

Źródło: 9to5google.com

Prowadził on do odnośnika kategorii Audiobooki w sklepie Google Play, niemniej jednak kategoria nie istnieje tak samo, jak nie istnieje już wspomniany wcześniej baner. Nie spotkałem się jeszcze z oficjalnymi informacjami, kiedy kategoria miałaby się pojawić, jednak obecność takiej reklamy z konkretnym odnośnikiem może oznaczać, że coś wisi w powietrzu.

I nie tylko przypadkowa reklama z linkiem o tym świadczy. Android Police prześwietlił kod wersji aplikacji Google Play 4.0. Okazuje się, że w wersji tej zaszyta została właśnie obsługa audiobooków. Między innymi pojawiła się funkcja przewijania treści, czy ustawienia prędkości czytania. Widać również możliwość synchronizacji postępu słuchanych książek. Wyłapana została też część mówiąca o tym, że podobnie, jak jest to w przypadku książek, będziemy mieli dostęp do darmowych rozdziałów, które na celu mają przekonać czytelnika do zakupu.

Najmilszym dodatkiem, co wynika również z niedziałającego aktualnie linku, zakupy audiobooków będą prostsze dzięki dedykowanej kategorii i zakładki w sklepie, odpowiedzialnej tylko i wyłącznie za książki słuchane. W chwili obecnej, co nieco zostało “przemycone” do kategorii Muzyka, niemniej jednak jest to absolutnie nieintuicyjne, a pozycji jest naprawdę niewiele i nie możemy tu mówić o jakichś audiobookowych bestsellerach. Ale jak powszechnie wiadomo – jak komuś zależy, to zawsze znajdzie sposób. Nawet jeśli nie ma takiej oficjalnej możliwości.

Oczywiście jeśli Wasze telefony dopadną sklep w wersji 4.0, nie jest to równoznaczne z tym, że audiobooki się pojawią. Obsługa jest już zaimplementowana, więc możemy się spodziewać, że jeśli Google będzie już na to gotowy, to Google nam to poda. Jeśli jednak programiści się z tym nie ukrywają i – jak widać – nie zachowują już takiej ostrożności, aby utrzymać to w tajemnicy, to mam pewne przeczucie, że może stać się to naprawdę niedługo.

Krzysztof Zemczak

Posted by Krzysztof Zemczak

Krzysztof jest założycielem serwisu eCzytelnik.com, od ponad czterech lat skutecznie propagujący nowoczesne czytelnictwo. Aktywny wolontariusz serwisu WolneLektury.pl w zakresie cyfryzacji tekstów. Członek W3C EPUB 3 Community Group, czynnie udzielający się w pracach rozwojowych formatu ePUB w wersji 3.x.

Dodaj komentarz