Menu Zamknij

Bigme B1 Pro – notatnik E Ink z kolorowym wyświetlaczem w rozmiarze 10,3″!

Kiedy pisałem na temat Bigme S3, który obok PocketBook InkPad Color, jest kolejnym 7,8″ czytnikiem z kolorowym wyświetlaczem, trafiłem również na informacje o modelu Bigme B1 Pro. Jest to kolejne urządzenie E Ink oferujące kolorowy wyświetlacz, jednak w rozmiarze 10,3″!

Bigme B1 Pro również korzysta z technologii E Ink Kaleido, która zastosowana była w modelu Bigme S3, jednak tutaj wyświetlacz jest jeszcze większy. Obecność kolorowego 10,3″ ekranu (1872×1404, 212ppi) w tej technologii może nam dać pewną nadzieję, że może w bliskiej przyszłości doczekamy się modelu PocketBook InkPad X Color.

Obecnie cena tego modelu sięga blisko 3000zł, więc tak naprawdę niewiele więcej od ostatnio wypuszczonego modelu Onyx Boox Note 3.

Prezentacja Bigme B1 Pro

Co ciekawe, Bigme B1 Pro niewiele różni się od Bigme S3. Poza różnicą w wielkości ekranu, B1 Pro też funkcjonuje na czterordzeniowym procesorze 1,8GHz, przy wsparciu 2GB pamięci RAM, a pamięć wewnętrzna sięga 32GB, bez możliwości jej rozszerzenia przy użyciu karty pamięci. Z ciekawostek, modele Bigme posiadają wbudowane mikrofony i umożliwiają zamianę mowy na tekst!

Oba modele stoją na Android 8.1 Oreo, umożliwiając instalację dodatkowych aplikacji w wyższych, bardziej aktualnych wersjach, w przeciwieństwie do wcześniej stosowanych archaicznych wersji Androida (tj. Android 4.4).

W przypadku Bigme B1 Pro też zastosowano czterordzeniowy procesor, który przy takich możliwościach urządzenia może okazać się wystarczające, jednak do dziś jestem pod wrażeniem funkcjonowania ośmiordzeniowych Likebooków.

Dość nietypowa i odważna prezentacja kolorów na czytniku Bigme B1 Pro

Oczywiście model B1 Pro jest określany jako e-notatnik i nic dziwnego. Możliwości wykorzystania czytników z wyświetlaczem 10,3″+ są nieco szersze, niż wykorzystywanie do zwyczajnego czytania. Podobnie jak w przypadku modelu S3, model B1 Pro również sprzedawany jest z dedykowanym stylusem, umożliwiającym robienie notatek i rysowanie na czytniku.

Nie znalazłem jednak informacji dot. elastyczności kolorowego wyświetlacza w takim rozmiarze. Dlatego być może rzeczywiście możemy mówić o tym, że za jakiś czas pojawi się PocketBook InkPad X Color. Jednak w podstawowym InkPad X zastosowano elastyczną technologię E Ink Mobius, co przy takich rozmiarach ma sens.

Ale kto wie – jeśli wątek kolorowych ekranów w czytnikach będzie się nadal rozwijać w satysfakcjonującym tempie, być może doczekamy się też sporych rozmiarów czytników nie tylko z kolorowym, ale i elastycznym ekranem…

…mając nadzieję, że ich cena nas nie przygniecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *