Brak ilustracji w książkach dla dzieci to nie problem. Czyli jak kreatywnie wykorzystać ebooki w pracy z dziećmi?

wpis w: Informacje | 1

Designed by Jannoon028 / FreepikIlustracja, szczególnie w literaturze dziecięcej, odgrywa znaczącą rolę m.in. ułatwia percepcję, uzupełnia treści zawarte w książce oraz potęguje całą gamę uczuć przeżywanych przez dziecko w kontakcie z książką.

Wiele ciekawych pozycji, które ukazują się w księgarniach kusi nowatorskimi, oryginalnymi i kolorowymi ilustracjami, które nasi mali czytelnicy z przejęciem podziwiają i z niebywałą uwagą komentują.

Co zatem z książkami o nudnych, nieco staroświeckich ilustracjach, które „zdobią” strony wybranego dzieła? I jak tu zaciekawić dziecko, kiedy interesująca pozycja pozbawiona jest „ciekawych obrazków”?
Czy miejsce ebooków – pozbawionych ilustracji, zarezerwowane jest wyłącznie dla dorosłych i młodzieży?
Warto raz na jakiś czas kreatywnie podejść do tekstu, który przez każdego z nas może być inaczej odbierany i rozumiany.

Każdy z nas odmiennie wyobrażał sobie postacie z książki „Dzieci z Bullerbyn” lub małą Karolcię z niebieskim koralikiem. Pewne postaci zostały nam wykreowane dzięki pięknym lustracjom, inne z kolei wyobrażaliśmy sobie, jako jedyne i niepowtarzalne, bazując jedynie na usłyszanej charakterystyce.

A co kiedy to dziecko staje się ilustratorem tekstu czytanego przez rodzica czy nauczyciela na podręcznym czytniku, gromadzącym setki pozycji z literatury dziecięcej? Może naszkicować taką rakietę, jaką potrafi lub ozdobić suknię księżniczki dowolną ilością serduszek i koronek.
Warto spróbować pobawić się w ten sposób z dzieckiem lub z całą przedszkolną/szkolną grupą. Ilustrację własnoręcznie stworzone cieszą najbardziej i są świetnym dodatkiem do książki, którą jako „współautorzy” możemy podarować rodzicom, bądź najbliższym na święta.

Kilka ciekawych pozycji do wykorzystania podczas zabawy w tworzenie ilustracji. I to wszystko w jednym miejscu na Twoim czytniku.

1. ŚwinkoKsiężnik Foch i magia sukcesu

ŚwinkoKsiężnik Foch Tytuł: ŚwinkoKsiężnik Foch i magia sukcesu
Autor: Dorota Zgutka
Bajka dla dzieci. Miła i dobrze napisana. Każde dziecko lubi przytulać futerkowe zwierzątko, a świnka morska jest niewielka, ruchliwa i śmieszna. Może dać wiele radości dziecku. Co dziecko myśli o śwince i co chce jej powiedzieć, wszyscy możemy usłyszeć. Ale co myśli świnka morska i co mówi? W tej bajce właśnie przemówiła, a właściwie przemówił, bo to jest Foch. Jest niezwykły, ma ukryte talenty, potrafi śpiewać, lubi występować na scenie, potrafi przeprowadzać prace dekoratorskie i ma zdolności przywódcze, choć jest taki malutki. A do tego to jest czarodziej, potrafi wyczarowywać to, co mu się tylko zamarzy. Niestety, nie wszystkie jego talenty są akceptowane przez ludzi dorosłych. Jedyną ludzką istotą, rozumiejącą i kochającą Focha bezgranicznie, jest Dorotka.

Gdzie kupić?

2. Frędzel. Mówiący pies

Frędzel. Mówiący pies Tytuł: Frędzel. Mówiący pies
Autor: Katarzyna Michalec
Zabawne opowiadanie o chłopcu, który bardzo chce mieć prawdziwego psa. Niestety Filip ma alergię na sierść, więc robi sobie wymarzone zwierzę z mopa. Wkrótce okazuje się, że pies żyje i w dodatku mówi po angielsku. Filip i jego kuzynka Ola zaczynają kombinować, jak zarobić dzięki niezwykłemu przyjacielowi. Zamiast fortuny mają jednak same kłopoty.

Gdzie kupić?

3. James i ogromna brzoskwinia

James i ogromna brzoskwinia Tytuł: James i ogromna brzoskwinia
Autor: Roald Dahl
Rodzice Jamesa zostają stratowani przez wściekłego nosorożca. Chłopiec trafia pod opiekę dwóch wrednych ciotek. Pewnego dnia w ich ogrodzie wyrasta wielka brzoskwinia. Głodny James odgryza kawałek i przenosi się do niezwykłego świata, w którym żyją owady ludzkich rozmiarów. Wybierz się w brzoskwiniową podróż!

Gdzie kupić?

4. Ala Baba i dwóch rozbójników

Ala Baba i dwóch rozbójników Tytuł: Ala Baba i dwóch rozbójników
Autor: Joanna Wachowiak
Ala musi dzielić pokój z młodszymi braćmi bliźniakami, którzy bywają dla niej prawdziwym utrapieniem. Aby ich uspokoić, dziewczynka zaczyna snuć opowieść o wyprawie kosmiczną rakietą do odległej galaktyki. Ku jej zaskoczeniu bracia wierzą w wymyśloną historię i domagają się relacji z kolejnych wypraw. Ali przychodzi to bez trudu, ma bowiem niezwykłą łatwość opowiadania rozmaitych historii, które brzmią jak prawdziwe. I często z tej umiejętności korzysta, gdy ktoś zadaje jej niewygodne pytania. Ma wymyślone koleżanki, a z tymi ze szkoły nie znajduje wspólnego języka.

Gdzie kupić?

5. Straszne bajki dla niegrzecznych dzieci

Straszne bajki dla niegrzecznych dzieci Tytuł: Straszne bajki dla niegrzecznych dzieci
Autor: Marcelina Kosińska
„Możesz wchodzić wszędzie z wyjątkiem pokoju na ostatnim piętrze, tym na samym końcu korytarza. Przyrzeknij, że nigdy tam nie wejdziesz! — Przyrzekam, wuju — odrzekło smutnie dziecko. Mijały dni. Dziewczynka starała się grzecznie zachowywać pomimo tego, że często była sama i nie mogła liczyć na pochwały. Z czasem jednak, gdy już zwiedziła każdy zakątek starego dworu, zaczęła się nudzić. Coraz częściej rozmyślała nad zakazanym pokojem i, chcąc nie chcąc, co jakiś czas trafiała w jego okolice. Pewnego pochmurnego dnia nie mogła już wytrzymać i postanowiła tam zajrzeć(…)” Jeśli tam zajrzysz, dowiesz się, co spotkało nieposłuszną dziewczynkę, pięknego księcia, dobrego kowala, złodzieja, sowę, kota, myszkę, królową, co umarła z miłości, i Czarownicę. Twoje dziecko lubi się bać? Uwielbia, gdy razem z Tobą przemierza niezwykłe, niezbadane dotąd krainy? A może jest to pozycja właśnie dla Ciebie? Książka absolutnie wyjątkowa — każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Gdzie kupić?

6. Magiczny świat. Opowieści dla dzieci

Magiczny świat. Opowieści dla dzieci Tytuł: Magiczny świat. Opowieści dla dzieci
Autor: Anna Edyk-Psut
Magiczny świat to zbiór współcześnie pisanych baśni, w których spotkasz księżniczki, czarodziejów, wróżki, smoki, a także dzieci, zwierzęta i zabawki. To pełne magii i czarów opowieści, w których wszystko może się zdarzyć, ale jedno jest pewne – zawsze dobro zwycięży. Dowiedz się, kto poszukiwał talentu, jakie kłopoty miały zabawki, kto chciał mieć złote serce, dlaczego królewna Malwinka została zamieniona w kamień.

Gdzie kupić?

7. Matylda

Matylda Tytuł: Matylda
Autor: Roald Dahl
To nie będzie kolejna nudna lektura. Kolejna fantastyczna książka autora Charliego i fabryki czekolady wprowadzi Cię w pełen przygód świat Matyldy, bohaterki filmu o tym samym tytule.

Poznajcie Matyldę, która przeczytała wszystkie książki w bibliotece i wie, jak dać nauczkę niedobrym dorosłym!


Gdzie kupić?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *