Canute, czyli „Kindle dla niewidomych” – poznajcie pierwszy czytnik Braille’a

wpis w: Technologia | 2
Porównanie Canute z czytnikiem Kindle | Autor zdjęcia: Vedat Demirdoeven

Książki elektroniczne niewątpliwie zwiększają wygodę naszego czytania. Oferują dostosowanie wielkości tekstu do indywidualnych potrzeb, łatwiejszą nawigację po książce, zamianę tekstu na mowę, jak i wiele innych zalet. Dzięki temu nie możemy zapominać o jednej, dość istotnej kwestii wynikającej z cyfryzacji książek – łatwość dostępu do lektur dla osób z niepełnosprawnościami.

Osoby niedowidzące mogą skorzystać z wcześniej wspomnianych dobrodziejstw, jak czytanie tekstu przez lektora (na przykład w PocketBook Touch HD 2), powiększyć czytany tekst, skorzystać z doświetlenia ekranu, a nawet kontrolować jego temperaturę. Wszystkie te usprawnienia powstają po to, aby nie tyle zwiększyć wygodę czytania, ale też aby każda osoba, bez znaczenia na zaistniałe utrudnienia, mogła czerpać przyjemność z czytania książek w najlepszy możliwy sposób.

Bristol Braille Technology doskonale o tym wie i poszło krok dalej. Poznajcie Canute – pierwszy na świecie czytnik Braille’a. BBT samo określiło swój wynalazek jako „Kindle dla niewidomych” i zapowiadają, że „będzie dostępny w cenie porównywalnej do iPhone’a”. Wyświetlacz Canute składa się z 360 komórek (w dziewięciu liniach po czterdzieści komórek), tworząc pierwszy cyfrowy monitor, który potrafi wyświetlać tekst książek (w formie ebooków), dane tabelaryczne, funkcje matematyczne, jak i muzykę alfabetem Braille’a.

Demonstracja wyświetlacza punktów Braille’a | Autor zdjęcia: Vedat Demirdoeven

Canute rozwijany jest od 2012 roku. Zespół BBT zapowiedział, że jeszcze w tym miesiącu rozpoczną jego ostateczny tekst przed rozpoczęciem masowej produkcji i wprowadzenia go do sprzedaży. Jak czytamy na oficjalnej stronie producenta:

„Chcielibyśmy podać konkretną datę premiery, ale jest dla nas ważne, abyśmy byli transparentni dla naszych użytkowników: chcemy uzyskać informacje zwrotne od pilotażowego programu, zanim podamy ostateczną datę, a nie chcemy się spieszyć na rynku tylko po to, aby dostarczyć niespełniającą standardów maszynę.”

Pozostaje tylko życzyć powodzenia, bo projekt wygląda niesamowicie. Canute jest niewątpliwie sporym krokiem do przodu jeśli chodzi o rozszerzanie grupy docelowej elektronicznego czytelnictwa, jak i znaczenia obecności książek elektronicznych w naszym życiu. Zobaczcie sami sposób działania Canute na oficjalnym filmie przesłanym przez BBT:

2 Responses

 1. Avatar
  Anna

  Może do czytnika to pierwszy taki ekran, alew ogóle technologia już znana. Mój ojciec od jakoś 10 lat ma brajlowski ekran do komputera. Więc czyta w brailu książki

  • Krzysztof Zemczak
   Krzysztof Zemczak

   Na całe szczęście technologia raczy nas takimi wynalazkami 🙂 Mogę z ciekawości zapytać co to za jeden? Chętnie bym poczytał o nim nieco więcej 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *