CEO Hachette mówi wprost – “Ebooki to głupi produkt”

Podziel się:

Kilka dni temu, Arnaud Nourry, CEO Hachette Live Group udzielił wywiadu w indyjskim serwisie Scroll.in, który wywołał burzę na rynku wydawniczym. Przyznał, że przy próbie cyfryzacji książek papierowych “wydawcy nie spisali się dobrze”, podsumowując wprost – “ebooki to głupi produkt”.

Hatchette Live Group jest jednym z członków tzw. “wielkiej piątki” największych wydawców. Mówiąc o Arnaudzie Nourry’m, mówimy więc o postaci, która bezpośrednio przyczynia się do budowania rynku książki na całym świecie.

Jego zdaniem, ebooki osiągnęły poziom, w którym nie mają szans zyskać już więcej udziałów na rynku książki i pozostaje tylko oczekiwać na ich spadek. Z wywiadu wyciągnąć możemy konkretne liczby. Mianowicie mowa o tym, że na rynku USA i UK, rynek ebooków to zaledwie 20% rynku książki. W innych krajach mówimy o pułapie 5-7%, przez wzgląd na to, że ceny ebooków nigdy nie zostaną obniżone, aby cyfrowe publikacje zyskały na popularności. Kiedy o tym mówi, jasno daje do zrozumienia:

Ebook to głupi produkt. To dokładnie to samo, co papier, tylko elektroniczny. Nie ma w nim nic kreatywnego, ulepszonego i brakuje mu rzeczywistego cyfrowego doświadczenia. Jako wydawcy, nie spisaliśmy się dobrze. Próbowaliśmy ulepszonych ebooków – nie zadziałało. Próbowaliśmy aplikacji, witryn z treścią – odnieśliśmy może ze dwa sukcesy, pośród setek porażek. Mówię o całej branży. Nie udało nam się.”

Czego ciekawego jeszcze możemy się dowiedzieć?

“Wydawcy i redaktorzy przyzwyczajeni są do tworzenia projektów na płaskiej stronie. Nie znają potencjału technologii 3D i formatów cyfrowych”

Poważnie? Czytając takie słowa i to z ust takiej persony, zastanawia mnie czym są one spowodowane. Czy wiąże się to z tym, że wie na ten temat tak mało, czy po prostu tego zagadnienia nie rozumie? Próbowano aplikacji, ebooków na stronach internetowych, ale wszystko zakończyło się fiaskiem – potraktował to jako argument. Dlaczego? Bo Nourry chyba nie do końca rozumie tego produktu. Przejęto trzy firmy produkujące gry komputerowe, próbując zrobić w tym temacie coś więcej…

… naprawdę…?

Wyczuwam tutaj małe kombinacje i próby ulepszenia czegoś, co działa dobrze, w sposób, który nie interesuje aktualnych eCzytelników – czy chodzi tutaj o przegapienie swojej szansy? Na amerykańskim rynku koronę założył sobie Amazon, którego w chwili obecnej ciężko już będzie zrzucić z tronu. Jednak czy szukanie czegoś “unikalnego” na siłę nie przyniesie odwrotnych skutków od zamierzonych? A już gadanie takich bzdur nie pomoże na pewno.

Książki elektroniczne nie towarzyszą nam od tak długiego okresu czasu, jak książki papierowe. Nie możemy zatem porównywać popularności obu formatów w tak krótkim przedziale czasu. Czy rzeczywiście jesteśmy na etapie, w którym to z ebooków nie wyciągniemy nic więcej, kwestie cenowe nie ulegną zmianie (na pewno?), a czytelnicy są znudzeni tą formą, ciskając czytnik w kąt i wracając do książki papierowej? Przecież o to w tym wszystkim chodzi – ebooki mają imitować papierową książkę i udaje im się to wyśmienicie, a co więcej – w coraz lepszy sposób. I to właśnie sam format EPUB3 jest już doskonałym dowodem na to, że forma elektroniczna zaczyna odbierać pierwszeństwo wygodzie korzystania z papierowych książek. Możemy dostosować tekst do własnych potrzeb, korzystać ze słowników, odnośników w treści, przeszukiwać w mgnieniu oka książki, które liczą kilkaset stron. Książki elektroniczne mają więcej zalet, niż Nourry’emu się najwyraźniej wydaje. I właśnie ebooki w takiej formie, z jaką obcujemy w dniu dzisiejszym, ludzi do nich przekonuje i dlatego możemy mówić o chociaż tych 20% rynku książki na zachodzie, a nie 2%.

O eCzytelnictwie jest coraz głośniej, a rynek ebooków wciąż się rozwija. Ludzie coraz chętniej czytają w tej formie, zatem nie możemy mówić o stagnacji lub o spadku jej popularności.

A jak Wy uważacie?

 

Czy ebook to głupi produkt?

View Results

Loading ... Loading ...

Krzysztof Zemczak

Krzysztof jest założycielem serwisu eCzytelnik.com, od ponad czterech lat skutecznie propagujący nowoczesne czytelnictwo. Aktywny wolontariusz serwisu WolneLektury.pl w zakresie cyfryzacji tekstów. Członek W3C EPUB 3 Community Group, czynnie udzielający się w pracach rozwojowych formatu ePUB w wersji 3.x.

Podobne artykuły

Leave a Comment