Wpis gościnny: Czy warto kupić czytnik e-booków?

Każdy mol książkowy zawsze ma przy sobie przynajmniej jedną pozycję, po którą sięga w różnych sytuacjach życiowych – w czasie jazdy do pracy, w kolejce do lekarza czy czekając na obiad w restauracji. Często jednak zdarza się, że książka jest za duża, żeby ją ze sobą wozić, albo co gorsza – skończyliśmy czytać powieść w połowie podróży do domu. Wówczas na ratunek przychodzi czytnik e-booków – czy warto go posiadać?Czy warto kupić czytnik e-booków?

Zalety czytników e-booków

Zalet tych urządzeń jest wiele, jednak nie każdy mimo to daje się przekonać do zamiany papierowych książek na zwykłe urządzenie. Mimo to warto zapoznać się z najważniejszymi plusami takiego rozwiązania:

 • lekkość – czytnik e-booków waży mniej niż przeciętna książka, a jednocześnie mieści w sobie setki różnych pozycji. Możemy zatem mieć przy sobie całą bibliotekę i sięgać po tę powieść, na którą aktualnie mamy ochotę. Łatwo zmieści się do każdego plecaka czy nawet damskiej torebki, więc nie musimy rezygnować z zabrania książki, nawet jeśli wybieramy się na spotkanie biznesowe.
 • czytajmy po ciemku – zdecydowaną przewagą czytników e-booków nad zwykłymi książkami jest możliwość czytania ich nawet po zmroku. Dotyczy to jedynie modeli posiadających podświetlenie – warto to wziąć pod uwagę, jeśli zastanawiamy się, jaki czytnik e-booków wybrać.
 • wiemy, gdzie skończyliśmy czytać – każdy z nas na pewno znalazł się w sytuacji, kiedy zamknął książkę i nie wracał do niej przez kilka dni. Potem odnalezienie strony, na której się skończyło, potrafiło zająć dobrą chwilę. Czytniki zawsze otwierają książki tam, gdzie skończyliśmy je czytać.
  Czy warto kupić czytnik e-booków?
 • dopasujmy książkę do naszych potrzeb – opcja, którą z pewnością spodoba się seniorom i osobom z wadami wzroku. Samodzielnie możemy ustawić wielkość czcionki, więc nie musimy rezygnować z zaplanowanej lektury, jeśli literki są dla nas za małe. Warto również wspomnieć, że czytniki e-booków mają specjalne ekrany nie męczące wzroku.
 • korzystajmy z dodatkowych funkcji – zaznaczanie cytatów, wyszukiwanie po frazie, czy korzystanie z zainstalowanego słownika, jeśli czytamy w języku obcym – to tylko niektóre udogodnienia, jakie gwarantują czytniki.
 • oszczędzajmy na książkach – książki w formie elektronicznej są przeważnie sporo tańsze, niż te papierowe.
 • dbajmy o środowisko – e-booki są całkowicie ekologiczne i nie przyczyniają się do wycinki drzew.

Wady czytników e-booków

Zwolennicy książek papierowych często wskazują na minusy czytników e-booków. Oto jakie cechy najczęściej przywołują:

 • wyczerpana bateria – to prawda, bateria w czytniku może się rozładować w najciekawszym momencie lektury. Jednak rozwiązaniem tego problemu może być regularne ładowanie urządzeń lub wożenie ze sobą powerbanków.

Czy warto kupić czytnik e-booków?

 • zapach papieru – to jeden z częstszych argumentów, ale nie chodzi jedynie o sam zapach. Wiele osób czerpie przyjemność z czytania, ponieważ mogą obejrzeć okładkę, dotknąć i powąchać papieru – to wszystko zyskuje na znaczeniu, szczególnie jeśli mamy do czynienia z ładnymi wydaniami.
 • biblioteczka – każdy dom z duszą ma swoją bibliotekę. Ponadto papierowymi książkami można się łatwo wymieniać i zdecydowanie ładnie wyglądają one na półkach. Czy to jednak wystarczające powody, żeby zrezygnować z wygody, jaką dają czytniki e-booków?

Wpis gościnny: euro.com.pl

Podobne artykuły

Leave a Comment