Czym jest papier elektroniczny?

Papier elektroniczny, zwany inaczej e-papierem, to rodzaj wyświetlacza, który swoimi gabarytami i elastycznością dąży do imitacji papieru. Na powierzchni e-papierowego wyświetlacza przede wszystkim wyświetlana jest treść książek, a coraz częściej można już też tworzyć notatki za pomocą odpowiednich narzędzi (np. elektryczny „ołówek”).
E-papier ma zastępować zwykłą kartkę, jest bardziej ekonomiczny od zwykłego ekranu i poręczniejszy od zwykłego papieru. Jest to technologia, która bez dwóch zdań zrewolucjonizowała rynek technologiczny.
Często e-papier jest błędnie nazywany E Ink, co można przetłumaczyć dokładniej jako elektroniczny atrament. E Ink owszem, jest nazwą technologii e-papieru, jednak pochodzi od nazwy firmy, która tę technologię rozwija.

Historia

Twórcą e-papieru jest niejaki Nicholas Sheridon, który pracował w latach 70. w szeregach firmy Xerox nad wyświetlaczami, które mogłyby zastąpić ówczesne monitory CRT. Opatentował on swój wynalazek, który składał się z mikroskopijnych magnetycznych kulek. Z jednej strony białych, a z drugiej czarnych. Umieszczono je pomiędzy dwiema, cienkimi foliami, gdzie jedna przewodziła prąd. Zmieniały swoją orientację po przyłożeniu silnego pola elektrycznego.

Dwadzieścia lat później Joseph Jacobson opatentował kolejny rodzaj e-papieruVizplex, która jest do dziś rozwijana.
Zastąpił on dwukolorowe kulki w kapsułki wypełnione naładowanymi elementami. Te z kolei wypełnione zostały czarnym pigmentem z ujemnym ładunkiem oraz dodatnim w kolorze białym. Jackobson odpowiedzialny był również za zastąpienie stosowanego wcześniej szklanego ekranu, elastyczną powłoką z tworzyw sztucznych.
Działanie przewodnika elektrycznego powoduje przemieszczanie się ich, co w efekcie dawało pożądany obraz.

500px-E-Ink_Polish
Źródło: Wikipedia

Wady i zalety

Zalety tej technologii zdecydowanie przeważają nad wadami.
Wrażenia jakie daje czytanie tekstu z pomocą e-papieru są nieporównywalne do czytania tekstu na ekranie komputera czy tabletu. Oczy się nie męczą, a struktura wyświetlacza sprawia, że wyświetlana zawartość jest dobrze widoczna w słońcu i posiada bardzo dobre kąty widzenia.
Sporą zaletą e-papierowych wyświetlaczy jest niewątpliwie fakt, że energia pobierana jest tylko podczas “przewracania strony”. Niski pobór prądu skutkuje bardzo długim czasem pracy na jednym ładowaniu.
W dodatku elektroniczne kartki powodują oszczędność zwykłego papieru, co wiąże się z ochroną środowiska naturalnego. Mniej papieru = więcej drzew.
Oczywiście wszystko ma swoje dobre jak i złe strony. E-papier nie jest w stanie zastąpić ekranów LCD do innych celów prócz czytania z jednego prostego względu – (jeszcze) nie wyświetla kolorów. Oczywiście pojawiły się już prototypy kolorowego e-papieru, ale temat jest nadal w powijakach.
Technologia e-papieru wykorzystywana jest coraz częściej w telefonach komórkowych i w zegarkach elektronicznych, ale to rynek wydawniczy jest miejscem, na którym dzięki owej technologii dokonała się największa rewolucja. Cała książka, gazeta znajduje miejsce na jednej stronie, a co za tym idzie – za inwestycją w e-papier nie przemawia tylko ekologia, ale również ekonomia.

Jak działa papier elektroniczny?

Krzysztof Zemczak

Posted by Krzysztof Zemczak

Krzysztof jest założycielem serwisu eCzytelnik.com, od ponad czterech lat skutecznie propagujący nowoczesne czytelnictwo. Aktywny wolontariusz serwisu WolneLektury.pl w zakresie cyfryzacji tekstów. Członek W3C EPUB 3 Community Group, czynnie udzielający się w pracach rozwojowych formatu ePUB w wersji 3.x.

Dodaj komentarz