Decyzja o niższym VAT na ebooki zablokowana. Czesi strzelili focha.

Jeśli chodzi o unijne kwestie podatkowe, członków Rady UE obowiązuje pełna zgodność. Co za tym idzie – kraj członkowski ma możliwość powstrzymania wprowadzenia zmiany stosując „liberum veto”. I właśnie z takiej możliwości skorzystały Czechy w kwestii obniżenia VATu na elektroniczne publikacje, z czego jeszcze ostatnio się cieszyliśmy.

Głosowanie przeszło bez najmniejszych problemów. Pozostało tylko czekać na akceptację Rady UE, które przez wzgląd na poparcie projektu, miało przejść równie bezproblemowo.

O co tak naprawdę poszło? Jak czytamy w notatce prasowej, „Powodem czeskiego weta ws. e-booków jest brak chęci zatwierdzenia przez ministrów innej propozycji, dotyczącej odwróconego VAT-u, która przewiduje przesunięcie odpowiedzialności za płatności podatku z dostawcy na klienta. Czechom, którzy już dawno zgłosili ten projekt, zależało na jego uchwaleniu. Sprawa nie była kontrowersyjna, ale wywoływała obawy innych krajów o koszty”.

Jeśli nie dojdą do porozumienia, czeski foch będzie blokował każdą decyzję dotyczącą podatków, która dotrze do Rady Unii Europejskiej. Najsmutniejszy w tym wszystkim jest fakt, że kwestie polityczne doprowadziły do powstrzymania wprowadzenia projektu, który zawiera same pozytywy.

Pozostaje zatem czekać na porozumienie, jak i na to, że nasz sen o niższym podatku na ebooki w końcu się ziści.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: