Menu Zamknij

„E-booki. Poradnik dla początkujących e-czytelników” – recenzja pierwszego polskiego poradnika o eCzytelnictwie

E-booki. Poradnik dla początkujących e-czytelników14 września miała miejsce premiera książki Bartosza Danowskiego „E-booki. Poradnik dla początkujących e-czytelników”, który jest pierwszym tego typu poradnikiem na polskim rynku. O jego nadchodzącej premierze informowałem już kilka dni temu.

Kilka słów wstępu

Na samym początku chciałbym podziękować księgarni ebookpoint.pl za udostępnienie książki w formie elektronicznej.

Książka liczy 168 stron, wypełnionych licznymi zrzutami ekranu, ilustrujące wszystko, co autor ma czytelnikowi do przekazania. Poradnik ma trafić potencjalnie do osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z eCzytaniem, tym samym wszystko mają „podane na tacy” krok po kroku.

Książka podzielona jest na pięć głównych części:
1. Wprowadzenie do świata e-booków
2. Jak kupić e-book
3. Czytnik Amazon Kindle
4. PocketBook – bardzo dobra alternatywa dla czytnika Kindle
5. Przydatne informacje

1. Wprowadzenie do świata e-booków

Wprowadzenie do świata ebooków ma na celu wyjaśnienie teorii związanej z nowoczesną formą czytelnictwa. Od definicji ebooka począwszy, na ich wadach i zaletach skończywszy. Poruszony jest również temat formatów książek elektronicznych oraz zabezpieczeń.

W tej części zapoznamy się również ze sposobami, w jaki możemy czytać ebooki. Sensem tej części jest fakt, iż najlepiej do tego celu nadaje się czytnik ebooków. Czytamy również o możliwości czytania za pomocą oprogramowania na innych urządzeniach, okraszone szczegółowymi opisami wraz z porównaniem każdego z nich. Jeśli chodzi o czytniki, na dzień dobry przeczytamy kilka słów dotyczących marki Kindle i PocketBook, na których przede wszystkim pan Bartosz skupia się w swoim poradniku.

2. Jak kupić e-book

W drugim rozdziale, autor skupia się na wyjaśnieniu procesów poruszania się po internetowych księgarniach. Jako przykładem posłużył się Ebookpointem i Empikiem. Tłumaczy krok po kroku w jaki sposób możemy założyć konto, jak i kupić ebooki z oferty. Pan Bartosz również – chcąc przekonać nowych czytelników – wyjaśnia sposoby pozyskiwania darmowych ebooków. Oczywiście legalnie darmowych.

Rozdział ten wspomina też o zapewne już wszystkim znanych porównywarkach cen ebooków. Mowa tutaj o dwóch konkretnych przykładach – tej znajdującej się u Roberta w Świecie Czytników oraz na UpolujEbooka.pl (mogę przy okazji wspomnieć o mojej skromnej, lecz wciąż raczkującej porównywarce 😉 ). Przy okazji poruszona zostaje kwestia promocji na ebooki, gdzie pojawia się niesamowicie pogodna informacja o zdarzających się przecenach, które sięgają nawet „kilkuset procent”. Niemniej jednak wygląda mi to na małe niedopatrzenie przy redagowaniu 😉

3. Czytnik Amazon Kindle

Jeden z większych rozdziałów, który poświęcony jest marce czytników, z której korzysta większość użytkowników czytników w Polsce – Amazon Kindle. Kiedy dochodzi do mowy o zakupie czytnika, pan Bartosz z pewnością docenia pracę Roberta włożoną w prowadzenie Świata Czytników, bo to jego stawia za przykład źródła, które pomoże właściwie i bezpiecznie zakupić kundelka prosto z zagranicznego Amazonu.

Pan Bartosz poruszył tematy konfiguracji czytnika, porównania modeli i korzystania z czytnika, jednak zabrakło mi szerszego podejścia do wad Kindle. Popularność nie zawsze idzie w parze z ideałem. Oczywiście broń Boże nie twierdzę, że są to kiepskie czytniki, jednak kilka kwestii wpływa na to, że nie jestem ich zwolennikiem. Jedną z nich jest chociażby właśnie brak obsługi formatu .epub. W porządku – wiem, że mamy już multiformat i w księgarniach dostajemy plik z książką w pakiecie z wszystkimi formatami. Ale jak to mówią – niesmak pozostał 😉

Jednak do sporych zalet Kindle można zaliczyć wysyłkę ebooków e-mailem, co jest już możliwe również z poziomu zakupów w księgarni. Tutaj za przykład również posłużyły Empik i Ebookpoint. Cały proces został teżjasno opisany i właściwie zilustrowany.

4. PocketBook – bardzo dobra alternatywa dla czytnika Kindle

Kolejny z rozdziałów zawartych w książce, poświęcony jest drugiej, wcześniej wspomnianej marce – PocketBook. Akurat wybór urządzeń szwajcarskiego producenta był ze strony pana Bartosza właściwy, bowiem solidność, funkcjonalność i przede wszystkim – dostępność ich czytników na naszym rynku sprawia, że bez problemu może konkurować z amerykańskim kumplem z branży.

Świadczy o tym chociażby posiadanie przez PocketBooka analogicznej do Send to Kindle usługi, która umożliwia wysyłkę zakupionego ebooka prosto na czytnik – mowa o Send-to-PocketBook. Tematy rozdziału są podobne do tych z rozdziału poprzedniego, jednak autor poświęcił Szwajcarom nieco mniej miejsca w książce.

5. Przydatne informacje

W ostatniej części poruszono temat dedykowanych dla polskich księgarni aplikacjom mobilnym i ścieżkom do pobrania wcześniej wspominanych w książce programów. Poznamy też dokładny proces – o którym wspominałem przy okazji wad Kindle – konwersji formatu EPUB do MOBI. Opisane zostały również sposoby synchronizacji z chmurami (m.in. Dropbox).

Podsumowanie

Jeśli ktoś ma problemy ze zrozumieniem elektronicznego, czytelniczego światka, poradnik Bartosza Danowskiego jest lekturą obowiązkową. Poradnik zawiera naprawdę wiele często źle interpretowanych lub po prostu problematycznych kwestii, z którą boryka się każdy, kto zaczyna swoją przygodę z eCzytelnictwem. Książka może nie jest obszerna, niemniej jednak pan Bartosz poradził sobie z tematem wyśmienicie. Łatwość przekazu uzyskana została dzięki formie, w której każdy proces, każda informacja jest krok po kroku opisana dość szczegółowo. Czytelnik nie tyle zrozumie, ale zobaczy na własne oczy jak to wszystko wygląda.

Potrzebujemy takich tytułów. Świadomość wygody i zalet związanych z elektronicznym czytaniem jest coraz większa, a takie książki tę sytuację dodatkowo mogą tylko poprawić.

Leave a Reply

%d bloggers like this: