Menu Zamknij

Ebook czy książka papierowa? Czy forma ma znaczenie?

Ebook czy książka papierowaCzęsto spotykam się z pytaniem, co jest lepsze – ebook czy książka papierowa? Zazwyczaj wybór pada na tę drugą formę. Dlaczego?

Bo nie dostrzegamy lub nie chcemy dostrzegać zalet, jakie oferują ebooki. Jedną z przyczyn jest fakt, że papierowa książka jest rzeczą namacalną. Dobrze wiemy, że wszyscy jesteśmy sceptycznie nastawieni do płacenia za rzeczy wirtualne.
Mówiąc o namacalności, przewagą książki klasycznej nad elektroniczną jest właśnie… sama książka. Pięknie zaprojektowana okładka książki jest często jednym z powodów, dla których ją kupujemy. Cieszy ona oko, kiedy obserwujemy jak prezentuje się na półce naszej domowej biblioteki.

Ebooki ułatwiają życie!

Niepodważalną zaletą ebooków jest  możliwość modyfikacji czcionki, aby dopasować ją według własnego uznania i dla własnej wygody czytania, jak i możliwość przeszukiwania tekstu w celu znalezienia konkretnej informacji. Tego niestety, tradycyjna książka nie jest w stanie nam zaoferować, przez co tracimy sporo czasu zanim trafimy na treść spełniającą nasze kryteria poszukiwania.
Jedną z wygodniejszych form ebooków są również audiobooki, czyli treści zapisane dźwiękowo czytane przez lektora. „Czytanie” w ten sposób jest dla nas bardzo wygodne w sytuacjach, w których nie moglibyśmy pozwolić sobie na czytanie tradycyjnej książki. Lekturze możemy oddać się podczas porannego biegania czy też podczas jazdy samochodem.

W takim razie co wybrać?

Moim zdaniem nie pytajmy czy to ebook czy książka papierowa jest lepszą formą. Ale czy elektroniczne książki zastąpią książki papierowe? Być może, ale książki papierowe na pewno nie znikną. Rewolucja w czytelnictwie, która rozgrywa się na naszych oczach jest nieunikniona i wbrew różnym przekonaniom wygodna dla nas. Możemy być jednak przekonani, że w przypadku braku energii elektrycznej, cała wiedza w formie elektronicznej staje się dla nas bezużyteczna.
Dlatego śmiało i warto korzystać z dobrodziejstw współczesnej techniki, ale też nie powinno zapominać się o tradycji.

Przeczytajcie również krótkie zestawienie zalet i wad elektronicznej formy książki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *