Menu Zamknij

Recenzja polskiego czytnika inkBOOK Prime

O nowych inkBOOKach Prime i Classic 2 pisałem już wcześniej. Ostatnio trafił do mnie egzemplarz inkBOOK Prime i już teraz mogę podzielić się z Wami swoimi pierwszymi odczuciami.

Obudowa

inkBOOK Prime - przódinkBOOK Prime - tył

inkBOOK Prime prezentuje się naprawdę dobrze. Obudowa wykonana jest w elegancki sposób z zastosowaniem wąskiej ramki wokół ekranu i gładkiej powierzchni. Przyciski przewracania kartek zostały w bardzo przystępny sposób wstawione w boki obudowy. Prime oprócz dwóch podstawowych przycisków zmiany stron, został uzupełniony o dodatkowe dwa takie przyciski po obu stronach urządzenia. Dzięki temu możemy przewracać kartki w przód i wstecz korzystając tylko z jednej, dowolnej ręki.

U dołu przedniego panelu widoczny jest dotykowy, podświetlany przycisk. Po dotknięciu, podświetla się on na kolor zielony, natomiast podczas ładowania urządzenia przybiera on kolor czerwieni.

Stylowe wcięcia i bryłowaty kształt tylnej obudowy sprawia wrażenie, że producenci chcieli, aby ten model wyglądał jak najbardziej nowocześnie. Dość niestandardowo zastosowano na tyle obudowy przycisk zasilania czytnika, co jednak okazało się dobrym i nieszkodliwym dla użytkowania z urządzenia posunięciem – nie ma takiej możliwości, aby czytelnik mógł przypadkowo go wcisnąć i uśpić urządzenie podczas czytania.

Na dolnej krawędzi czytnika dostrzeżemy dwa wejścia: slot na kartę micro SD oraz port micro USB.
inkBOOK Prime - porty

Ekran

inkBOOK Prime - ekran
inkBOOK Prime oferuje 6″ ekran E Ink Carta o rozdzielczości 1024×768 z 212ppi. Zastosowano w nim technologię Rapid Refresh, która ma na celu przyspieszenie odświeżania wyświetlanych stron.

Prime został wyposażony również w doświetlenie ekranu, wspomagające czytanie późną porą i – co najważniejsze – jest łagodne dla oczu, przez co nie utrudnia nam czytania nawet przy dłuższej lekturze. Regulacja doświetlenia jest bardzo obszerna, bo posiada aż 20 stopni natężenia. Doświetlanie jest jednolite, dzięki czemu światło rozpływa się równo na całej powierzchni ekranu. Jedynym mankamentem jest tylko jego odcień, który ma lekko niebieskawy kolor.

Obsługa

Nie tylko obudowa czytnika została wykonana w sposób nowoczesny. Interfejs został wykonany w bardzo intuicyjny i łatwy do zrozumienia sposób. Samo urządzenie działa bardzo płynnie, a wystukiwanie liter na klawiaturze nie irytuje nas długim czasem reakcji.

Obsługa urządzenia dokonywana jest przy użyciu dotykowego ekranu, wspomnianego przycisku z podświetleniem znajdującego się pod ekranem (działającego jako przycisk „Wstecz”) oraz wspomnianych czterech przycisków znajdujących się na obu bokach urządzenia.

Warto również wspomnieć o możliwości zaprogramowania funkcji dla wszystkich tych czterech przycisków. Możemy przypisać im inne niż przewracanie kartek funkcje, niestety jednak nie przypiszemy im regulacji doświetlenia. Niemniej jednak pozostawiając przewracanie stron dla dwóch z nich, wciąż mamy dwa przyciski do dowolnego przeznaczenia.

Urządzenie włączamy, usypiamy i wyłączamy korzystając z przycisku na tylnej części obudowy.
inkBOOK Prime - czytanie

Czytnik wyposażony został w łączność Bluetooth i standardowo łączy się również przez WiFi. Pamięć wewnętrzna wynosi 8GB, która może zostać rozszerzona o 32GB, stosując kartę SD. Prime jest bardzo lekki – waży zaledwie 168g, a bateria bez problemu wystarczy na dobrych kilka tygodni czytania. Tutaj jestem pozytywnie zaskoczony, bo po dwóch tygodniach codziennego czytania przy połączeniu z WiFi i dość mocnym natężeniem doświetlenia, zeżartych zostało 40% baterii. Łatwo możemy się zatem domyślić, że bez dodatkowych tych funkcji, możemy znacznie wydłużyć żywotność baterii.

Podsumowanie

inkBOOK Prime mogę z całego serca polecić osobom, które cenią sobie ergonomię i wygodę czytania – jestem pewien, że inkBOOK Prime jest w stanie spełnić oba warunki na naprawdę wysokim poziomie. Jestem bardzo zadowolony z możliwości czytania na tym modelu i ciężko było mi się z nim rozstać 🙂

Oprogramowanie jest wciąż rozwijane, przez co czytnik może zaskakiwać nas kolejnymi nowościami i tym, że wszelkie ewentualne niedogodności związane z jego obsługą będą stopniowo znikały.
Widać również różnicę w odświeżaniu ekranu dzięki zastosowaniu RapidRefresh. Ghosting sukcesywnie znika, a nawet ten krótki moment odświeżania został dodatkowo przyspieszony 🙂

System Android umożliwia nam instalację dodatkowych aplikacji, jednak w moim odczuciu korzystanie z podstawowego inkReadera w zupełności wystarczyło.

Synchronizacja z chmurą odbywa się standardowo dzięki autorskiemu dyskowi Midiapolis i spełnia swoją funkcję w intuicyjny dla użytkownika sposób. Nie stwierdziłem bowiem problemów w przerzucaniu ebooków na czytnik bez kabelka, a wszystko przedstawione jest w taki sposób, że nawet początkujący użytkownik bez problemu sobie z tym poradzi.
inkBOOK Prime - doświetlenie

Specyfikacja

FormatyEPUB i PDF (reflow) z Adobe DRM (ADEPT), MOBI (bez DRM), TXT, FB2, HTML, RTF

inkBOOK Prime
EkranE Ink Carta 212 ppi, dotykowy + Rapid Refresh
Bateria2000 mAh Li-ION Polymer
ProcesorDual-Core Cortex A9 1.0 GHz
Obsługiwane porty• micro-USB 2.0
• port karty pamięci microSD do 32 GB
OświetlenieTAK
Pamięć wbudowana8 GB
System operacyjnyAndroid 4.2.2
Językiangielski, niemiecki, hiszpański, francuski, włoski, polski, rumuński, czeski
Waga168 g
KolorCzarny
Zainstalowane aplikacjeBiblioteka, Midiapolis Drive (Dysk), Przeglądarka internetowa (Internet), Księgarnia (Sklep), Midiapolis News (News), App Store, Ustawienia
Oferty

 


Urządzenia są objęte 24-miesięczną gwarancją door-to-door ze strony producenta.

Korzystając z odnośników zawartych w poście, wspierasz prowadzenie serwisu 🙂

5 Komentarzy

  1. Bogusia

    Polecam, mam od dłuższego czasu, świetne jest to , ze ma przyciski manualne po obu stronach oprawy i to w dwie strony, dla mnie jest to bardzo pomocne, jak i dla leworęcznej osoby a o tym niestety zapominają konstruktorzy.

  2. Janek

    Najwyższa jakość i ostrość ekranu. Plus za jego podświetlanie, bo czytam głównie w nocy. Dobrze, że jest polska instrukcja i menu.

  3. Magdalena

    Bardzo polecam ten model 😀 sama używam już dłuższy czas i sie super sprawdza. przede wszystkim pasuje mi to, że jest wygodny, dobrze się go trzyma i w ogóle używa. To moj pierwszy czyrtnik a wsumie nie musiałam żadnego samouczka czytać bo jest bardzo intuicyjny. Generalnie nie spodziewałam się szczerze mówiąc takiej jakości za tak niską cenę, ale jak widać da się 😀

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: