Menu Zamknij

Czytniki inkBOOK wyróżnione nagrodą Red Dot: Product Design 2017

W tegorocznej edycji konkursu, nagrodę Red Dot: Product Design 2017 otrzymały nowe czytniki polskiej produkcji: inkBOOK Prime i inkBOOK Classic 2. Red Dot jest zaszczytną nagrodą nadawaną najlepszym na świecie firmom i produktom w sektorze wzornictwa przemysłowego.

Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach:
produkt
komunikacja
koncept

Od roku 2004 wyróżniane są też urządzenia w kategorii elektroniki użytkowej. Do tego roku nagrodzone były zaledwie trzy polskie marki. W bieżącym roku do kanonu polskich zwycięzców dołączyła również marka czytników inkBOOK. Swój sukces zawdzięczają swoim nowym modelom inkBOOK Prime i inkBOOK Classic 2, które zostały w całości zaprojektowane i wykonane w Polsce przy współpracy ze studiem projektowym ID Design. Kluczem była innowacja ze strony projektantów, która miała na celu zerwanie ze stosowaniem stylistyki przypominającej tablety i skupienie się na bardziej „książkowym” wyglądzie czytników.

Przez lata naszej działalności, zgromadziliśmy wiele doświadczeń, które wykorzystaliśmy w pracach nad inkBOOKami Prime i Classic 2. Analizując wiele aspektów, zwróciliśmy uwagę na fakt, że wymagania użytkownika e-czytnika są zupełnie odmienne od wymagań użytkownika smartfonu czy tabletu, z których korzystamy często, ale krótko – przez kilka czy kilkanaście minut. Książkę czytamy nawet przez kilka godzin, co stwarza zupełnie inne warunki. Postanowiliśmy zerwać z dominującą konwencją i zaprezentować wzornictwo, które kładzie przede wszystkim nacisk na ergonomię. Kluczowymi aspektami były dla nas wygoda trzymania urządzenia w dłoni przez wiele godzin oraz zniwelowanie efektu zmęczenia oczu i rąk.

Paweł Horbaczewski, założyciel Arta Tech

inkBOOK - Red Dot Awards - czytniki 1

Podobieństwo nowych modeli inkBOOK do książki papierowej zapewnia ich wyprofilowana obudowa poprawiająca sposób trzymania obu urządzeń. W połączeniu z dotykowym ekranem E Ink, zastosowany mechanizm inkBUTTONS™ pozwala na ich obsługę w najbardziej wygodny sposób, jak to tylko możliwe.

Czytniki inkBOOK Prime oraz Classic 2 zostały z pasją, którą można porównać do zaangażowania, z jaką lata temu pracował introligator, tworząc oprawę dla książki drukowanej. Sposób, w jaki inkBOOKi zostały wyprofilowane, ułatwia chwyt i daje pewność trzymania. W tylnej części powierzchnie zostały ukształtowane napinającymi je liniami, inspirowanymi kształtem otwierającej się książki. W ten sposób uzyskaliśmy część dopasowaną do dłoni i dającą palcom delikatne miejsca podparcia. Płaszczyzny tylnej ścianki, obniżając się do krawędzi, powodują, że obudowa staje się smuklejsza i lżejsza optycznie.

Frontowa część to spokojne linie pozwalające skupić się na najważniejszym – ekranie, na którym wyświetlana jest treść. Tuż nad dolną krawędzią umieściliśmy przycisk „powrót”. Takie umieszczenie nie powoduje jego przypadkowego użycia. Z tego samego powodu przycisk włączania i wyłączania umieściliśmy w górnym narożniku tylnej ściany.

Piotr Maciejewski, założyciel ID Design

inkBOOK - Red Dot Awards - czytniki 2

Bazujący na Androidzie interfejs zaprojektowano z myślą o zapewnieniu intuicyjnej obsługi. Również wykorzystując dodatkowe aplikacje, zwiększono możliwości nowych modeli.

Sympatycy zajmujące się sferą wzornictwa wiedzą, jak duże jest znaczenie konkursu Red Dot Award. Pierwsze z nagród zostały przydzielone ponad 60 lat temu. Nagrodzone produkty przez pięć tygodni prezentowane są na wystawie współczesnego wzornictwa „Design on Stage” w muzeum Red Dot Design, które znajduje się w Essen. Zdjęcia zamieszczane są w katalogu Red Dot Design Yearbook, na platformie projektowej Red Dot 21 i w aplikacji Red Dot App.
Rozdanie tegorocznych nagród Red Dot będzie miało miejsce 3 lipca 2017r. w Essen.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *