Menu Zamknij

Jaki wybrać czytnik do 300 złotych?

„Jaki czytnik wybrać?” to jedno z najczęściej zadawanych pytań, z którym się spotykam. Pamiętajmy, że wybór czytnika zależy od wielu czynników. Należy zadać sobie pytanie, czego oczekujemy od kupowanego urządzenia, jak i jaką kwotę planujemy przeznaczyć na jego zakup. Niniejszy artykuł jest pierwszym z serii Jaki czytnik wybrać?, gdzie skupię się na pierwszym kryterium, którym najczęściej kierujemy się przy zakupie – budżecie. Zatem jaki czytnik do 300 złotych możemy kupić na naszym rynku?

W tej cenie możemy trafić na kilka podstawowych modeli czytników, które sprawdzą się u początkujących eCzytelników, jak i osób, które nie wymagają od czytnika specjalnych udogodnień i „wodotrysków”. Nowe czytniki z wyższej półki przyzwyczajają nas do różnych wynalazków poprawiających jakość czytania, ale czy to oznacza, że te bardziej budżetowe, podstawowe modele nie pozwolą nam na czerpanie radości z czytania? Absolutnie nie.

Aktualizacja: listopad 2020

Omawiane czytniki w niniejszym artykule:

Czytnik do 300 złotych

PocketBook Basic 3

Trzecia odsłona szwajcarskiej serii Basic o sugerowanej cenie producenta wynoszącej 329,00 zł. Czytnik znalazł się w zestawieniu przez fakt na ciągłe promocje w polskich sklepach, które pozwalają na zakup tego modelu poniżej 300 złotych. PocketBook Basic 3 oferuje podstawowy, sześciocalowy ekran w rozdzielczości 800×600 (166ppi).

Ekran nie jest ani oświetlany, ani dotykowy, przez co obchodzimy się z czytnikiem przy użyciu fizycznych klawiszy znajdujących się pod wyświetlaczem, z ograniczonymi możliwościami nocnego czytania (będziemy musieli zapewnić zewnętrzne źródło światła). Poza głównym przyciskiem do obsługi czytnika, po jego bokach obecne są również dwa niezależne przyciski do przewracania stron. Dolny panel czytnika zaopatrzony został w slot na kartę pamięci oraz slot na kabel microUSB.

Bateria pozwala cieszyć się czytaniem przez ok. miesiąc na jednym ładowaniu. Czas ten jest nieco wydłużony w stosunku do droższych modeli, przez wzgląd na brak oświetlenia, które to jest jednym z czynników powodującym zwiększoną „energożerność”.

PocketBook Basic 3 obsługuje siedemnaście formatów książek w formie elektronicznej (w tym PDF, EPUB, MOBI), oferuje obsługę w kilku językach oraz korzystanie z wbudowanych słowników (angielsko-niemiecki, Webster’s Dictionary 1913).

Czytnik przy gabarytach 174,4 х 114,6 х 8,3 mm waży zaledwie 170g. Do dyspozycji mamy 8GB pamięci wewnętrznej, która pozwala na trzymanie nawet dwóch tysięcy książek. Pamięć dodatkowo możemy rozszerzyć do 32GB przy pomocy karty microSD. Czytnik umożliwia łączność przez WiFi oraz integrację z usługami Dropbox i Send-to-PocketBook.

Czytnik bardzo wygodnie leży w ręce i bez problemu zmieści się do torby, plecaka, a nawet kieszeni kurtki. Wykonany został z plastiku, jednak materiał nie jest „byle jaki”, wygląda porządnie i nie odniosłem wrażenia, abym musiał obchodzić się z nim wyjątkowo delikatnie (miałem w rękach czytniki, których jakość wywoływała u mnie poczucie dystansu i obawy przed jego uszkodzeniem). Przy tym wszystkim model wygląda bardzo elegancko (zarówno w czarnej, jak i białej oprawie).

Oprogramowanie czytnika nie różni się od pozostałych modeli PocketBook. Interfejs jest czytelny i intuicyjny, dzięki czemu każdy poradzi sobie z jego obsługą. Czytnik śmiało mogę polecić osobom rozpoczynającym swoją przygodę z eCzytelnictwem, z racji braku „bajerów”, jak dotykowy ekran czy oświetlenie ekranu. Urządzenie przy ograniczonym budżecie spełnia podstawowe potrzeby, do których możemy zaliczyć wygodne, proste i bezproblemowe czytanie.

Pomimo niskiej rozdzielczości, tekst jest wyraźny, a ostrość tekstu nie wywołuje dyskomfortu u czytającego. Czytnik oferuje szeroką gamę ustawień wyświetlanej treści, dzięki czemu użytkownik może dostosować tekst do indywidualnych potrzeb.

Czytnik dostępny jest w dwóch wariantach kolorystycznych – czarnym i białym, a pełną specyfikację, artykuły, opinie oraz oferty znajdziecie w poniższym odnośniku.

Sprawdź oferty:
Oferty Ceneo.pl

 

Porównanie PocketBook Basic 3 z nieco droższym, oferującym ekran z oświetleniem modelem PocketBook Basic Lux znajdziecie tutaj.

Wspomnę jeszcze, że modele z serii Basic nie oferują integracji z usługą Legimi.

Z lekkim nadszarpnięciem budżetu…

Przyzwoity czytnik do 300 złotych to nie lada wyzwanie. Na rynku istnieje więcej budżetowych czytników mniej znanych marek (szczególnie firm nie parających się stricte czytnikami), niemniej jednak nie przywykłem do promocji sprzętu, do którego nie jestem przekonany, zatem pozwoliłem sobie je pominąć.

Artykuł początkowo miał zawierać oferty czytników do 400 złotych, ale wiem, że dla osób z ograniczonym budżetem, te 100 złotych może rzeczywiście zrobić różnicę. Pokuszę się jednak wspomnieć jeszcze o paru modelach, które przy lekkim nadszarpnięciu tytułowego budżetu (lub w przypadku wystąpienia promocji na te modele), nadal pozostają w naszym zasięgu.

PocketBook Basic Touch 2 Save & Safe

Ten model jak najbardziej powinien się tutaj pojawić – oferuje zintegrowane etui ochronne, zatem jego cenę możemy potraktować jako „zakup w zestawie”.

Początkowo cena sugerowana tej wersji modelu Basic Touch 2 wynosiła 399 złotych. W oficjalnym sklepie producenta, jak i dystrybutora, możemy jednak zauważyć podstawową cenę, nieprzekraczającą 339 złotych. Już dziś w polskich sklepach jesteśmy w stanie trafić na ten czytnik poniżej tego pułapu cenowego (takie okazje utrzymują się bardzo długo i mają miejsce bardzo często).

Zacznijmy jednak od podstaw. PocketBook Basic Touch 2 Save&Safe zaopatrzony jest w sześciocalowy ekran E Ink Carta, osiągający rozdzielczość 800 x 600 (166ppi) – czyli korzystamy z tej samej technologii, co wyżej wspomniany PocketBook Basic 3. Różnica jest taka, że Basic Touch 2 oferuje dotykowy ekran, niestety wciąż bez oświetlenia.

Standardowo dla serii Basic, mamy do czynienia z czytnikiem, którego pamięć wewnętrzna o wielkości 8GB, może zostać dodatkowo rozszerzona do 32GB przy użyciu karty pamięci microSD. Przy wymiarach 174,4 x 114,6 x 8,3 mm, czytnik waży 180g. Zintegrowane etui podnosi jego wagę do 230g, gdzie potencjalny „ciężar” kojarzy się wyłącznie z bezpieczeństwem urządzenia. Pod ekranem znajdziemy klasyczne dla starszych modeli PocketBook, cztery fizyczne klawisze do zmiany stron, wywoływania menu oraz powrotu do ekranu głównego.

Podobnie jak wyżej, czytnik obsługuje siedemnaście formatów książek oraz umożliwia stosowanie wbudowanych słowników. Nie mogło również zabraknąć integracji z Dropboxem i usługą Send-to-PocketBook. Czytnik dostępny jest wyłącznie w kolorze czarnym.

Okładka wykonana jest z wytrzymałego materiału, zapobiegającym uszkodzeniom i zadrapaniom. Środek został wykonany z delikatnej mikrofibry.

Dopłacić 40zł do planowanego budżetu może każdy, kto chce kupić przyzwoicie funkcjonujący podstawowy czytnik, z możliwością nawigacji zarówno przy pomocy fizycznych klawiszy, jak i ekranu dotykowego. Różnicę w cenie możemy „podliczyć” jako zakup etui, które jest nieuniknionym dodatkiem, jeśli chcemy cieszyć się z naszego urządzenia jak najdłużej.

Dokładna specyfikacja PocketBook Basic Touch 2 Save&Safe, artykuły na jego temat, oceny oraz oferty znajdziecie w poniższym odnośniku.

Znów przypomnę, że modele z serii Basic nie oferują integracji z usługą Legimi.

Sprawdź oferty:
Oferty Ceneo.pl

1 Komentarz

  1. Zawadzka

    Dosyć się obawiałąm szczerze mówiąc kupowac czytnik za 330 zl (inkbook) ale teraz się z nim nie rozstaje i bardzo sie ciesze ze sie jednak zdecydowalam 😀 mimo ze jest to budzetowiec to naprawde fajnie dziala, wiadomo czasami mu sie zdarza przyciac ale no coz, tak bywa i jakos mi to szczegolnie nie przeszkadza. Fajnie ze mozna dorwac takie tanie czytniki, dzieki temu duzo wiecej osob ma mozliwosc kupienia sobie czytnika i nie jest to tylko dla „wybrancow” 😀

Leave a Reply

%d bloggers like this: