Kolejne “NIE” dla niższego VATu na ebooki… Jest wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE

Siódmego marca ogłoszono wyrok w sprawie, którą w lipcu 2015 roku zgłosił polski Trybunał Konstytucyjny z powodu wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich. Kwestionował równość traktowania w przypadku stosowania różnych stawek podatku VAT dla publikacji elektronicznych i drukowanych.

Przypomnę, że dyrektywa głosi, iż państwa UE mogą stosować obniżoną stawkę podatku VAT w przypadku publikacji drukowanych, z kolei elektroniczne publikacje podlegają już podstawowej stawce VAT. No chyba, że ebooki zapisane i dostarczone zostaną na nośniku fizycznym – wówczas stawka podatku wynosi tyle samo, co w przypadku sprzedaży książki drukowanej…

We wtorek Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, że różnica spowodowana jest ujednoliceniem reguł dotyczących podatku VAT w handlu elektronicznym. Ebooki w formie elektronicznej nadal nie będą traktowane jako towar, a wciąż jako usługa.

Myślmy jednak o pozytywach – wyrok Trybunału Sprawiedliwości bazuje na aktualnym prawie unijnym, które wkrótce może się zmienić. Pozostaje nam zatem być dobrej myśli…

Odnośniki do komunikatu prasowego i samego wyroku.

Krzysztof Zemczak

Posted by Krzysztof Zemczak

Krzysztof jest założycielem serwisu eCzytelnik.com, od ponad czterech lat skutecznie propagujący nowoczesne czytelnictwo. Aktywny wolontariusz serwisu WolneLektury.pl w zakresie cyfryzacji tekstów. Członek W3C EPUB 3 Community Group, czynnie udzielający się w pracach rozwojowych formatu ePUB w wersji 3.x.

Dodaj komentarz