Mam nowy czytnik, ale nie widzi Legimi. Co zrobić?

Na naszej wspólnej grupie eCzytelnicy – ebooki, audiobooki, czytniki ebooków, widuję sporo zapytań o pomoc w zakupie czytnika. Na wybór konkretnej marki wpływ ma kilka różnej maści czynników. Bez dyskusji do jednego z nich możemy zaliczyć często zadawane w komentarzach pytanie – “A czy będziesz korzystać z Legimi?”. I tutaj, w przypadku odpowiedzi pozytywnej, wybór wówczas ogranicza się już do czytników PocketBook lub inkBOOK.

Dokonujemy swojego wyboru. Możemy zarówno kupić czytnik w ramach abonamentu za złotówkę, a możemy też wykupić abonament osobno. Bez znaczenia jak to zrobimy – kupujemy go, dociera do nas, odpalamy, aktualizujemy oprogramowanie i… po Legimi ani widu, ani słychu…

Po aktualizacji oprogramowania, po przejściu w usługi Sklep/Księgarnia powinniśmy zostać przekierowani do Legimi, a ikony te powinny zostać zastąpione ikonami tejże usługi. Co jeśli tak się nie dzieje? Mnie również to dotknęło, gdy zaktualizowałem swojego PocketBook Touch Lux 4.

Pełen rozpaczy sprawdziłem wersję oprogramowania, próbowałem wyszukać nowych aktualizacji. Niestety. Czytnik bezlitośnie bił mnie po oczach komunikatem:

Z sytuacji na szczęście jest wyjście. Nie jest nawet tak bardzo skomplikowane, jednak wymaga nieco więcej nakładu czasu przez wzgląd na to, że jesteśmy uzależnieni od czasu reakcji supportu Legimi/PocketBook. Poruszam temat PocketBooka, bo z doświadczenia wiem, że sytuacja najczęściej ma miejsce właśnie ze szwajcarskimi czytnikami.

Czytnik bez obsługi Legimi nie przejawia zainteresowania tą usługą i nie jest nigdzie widoczna (tak jak wspomniałem wcześniej, ikona z zieloną literą “L” powinna zastąpić usługi SklepKsięgarnia).

 

Takie samo zachowanie przejawia w momencie, gdy nasz czytnik nie znajduje się w odpowiedniej bazie danych Legimi, która zawiera urządzenia wspierające korzystanie z usługi. I właśnie rozwiązanie problemu polega na uzupełnieniu tejże bazy o nasz egzemplarz.

Można tego dokonać to na cztery sposoby:

  • Napisać do wsparcia technicznego Legimi pod adresem support@legimi.com
  • Napisać do wsparcia technicznego PocketBook pod adresem help@pocketbook-int.com
  • Napisać do Legimi na ich profilu na Facebooku
  • Napisać do PocketBook na ich profilu na Facebooku

Bez znaczenia, który sposób wybierzemy, należy przygotować sobie numer seryjny swojego urządzenia w formie edytowalnej (tekstowej). Nie wysyłajmy zdjęcia czytnika, ani zrzutu ekranu – CTRL+C/CTRL+V jest na pewno wygodniejsze dla Konsultanta, który nasze zgłoszenie będzie obsługiwał.

Przyznam, że sam z początku wysłałem zdjęcie, które nie dość, że w facebookowym Messengerze okazało się nie zbyt czytelne, to w dodatku nie wziąłem poprawki na to, że Konsultant będzie musiał ręcznie sobie przepisać zlepek losowych znaków, dlatego przestrzegam Was przed popełnieniem podobnego faux pas.

Numer seryjny urządzenia znajdziemy w ustawieniach czytnika:

Ustawienia > O urządzeniu > Model urządzenia

Osobiście skorzystałem z trzeciego sposobu i uważam, że jest błyskawiczny. Moje zgłoszenie zostało obsłużone i zamknięte w przeciągu niecałych trzydziestu minut (chapeau bas, biorąc pod uwagę godziny wieczorne moich wiadomości).

Po uzyskaniu przez konsultanta numeru seryjnego czytnika, uzupełni on wspomnianą wyżej bazę o numer naszego czytnika. Po naszej stronie nie pozostaje nic innego, jak poczekać na pojawienie się aplikacji Legimi na naszym czytniku – pamiętajmy jednak, aby ciągle być podpiętym do sieci WiFi, aby zmiany zostały wprowadzone.

 

Voila! To wszystko. Na koniec nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć Wam miłego czytania z Legimi!

Krzysztof Zemczak

Posted by Krzysztof Zemczak

Krzysztof jest założycielem serwisu eCzytelnik.com, od ponad czterech lat skutecznie propagujący nowoczesne czytelnictwo. Aktywny wolontariusz serwisu WolneLektury.pl w zakresie cyfryzacji tekstów. Członek W3C EPUB 3 Community Group, czynnie udzielający się w pracach rozwojowych formatu ePUB w wersji 3.x.

8 comments

Właśnie mam taki problem – nowy czytnik pocketbook i nagle legimi zniknęło. Napisałam na FB do legimi zobaczymy jak szybko będzie reakcja, bo pomoc na pocketbook daje sobie na odpowiedź 36 godz 🙁
Czy to jednorazowa przygoda, czy dzieje się tak co jakiś czas?

Krzysztof Zemczak
Krzysztof Zemczak

Z tego co się orientuję, problem z usługą Legimi na PocketBookach okazał się większy. Podobno jednak już wszystko powoli wraca do normy.

Czy na pocketbook basic 3 też można uruchomić aplikację legimi ?

Krzysztof Zemczak
Krzysztof Zemczak

Niestety seria Basic nie doczekała się obsługi Legimi…
Nie słyszałem też żadnych zapowiedzi, aby miało się to zmienić, przynajmniej w najbliższej przyszłości… 🙁

ogromna szkoda 🙁 i nawet napisanie do konsultanta tak jak w Twoim wypadku nic nie da ?
przymierzam się do zakupu swojego pierwszego czytnika i wybrałam właśnie pocketbooka basic 3 bo nie potrzebuję bardzo drogiego urządzenia, a Kindle z tego co wiem obsługuje Legimi ale też nie wszystkie pozycje są dostępne, czyli że pozostaje mi do wyboru inkBook ? 🙁 chyba że możesz polecić inne w podobnej cenie do 400 zł

Krzysztof Zemczak
Krzysztof Zemczak

Dołóż 60zł i po promocji kup Touch Lux 4 🙂
Aktualnie kosztuje 460zł zamiast 510zł:
https://www.eczytelnik.com/najlepsze-okazje-na-czytniki-i-akcesoria-luty-2019/
To jest urządzenie na kilka lat, warto zainwestować nieco więcej – w tej różnicy cenowej masz dotykowy ekran, oświetlenie ekranu i obsługę Legimi 🙂
Korzystam i szczerze polecam.

to teraz będę miała dylemat co wybrać, bo za 350 zł mogę kupić kindle 8 bez podświetlenia, wersja paperwhite to koszt 500 zł a pomiędzy jest touch lux 4 ;d już sama nie wiem jaką markę wybrać, słyszałam dużo dobrego o kindle ale nie wiem czy dobrze obsługuje legmi, masz może porównanie, korzystałeś z kindla ?:)

Krzysztof Zemczak
Krzysztof Zemczak

Kindle jest świetnym czytnikiem, jednak niestety obsługa Legimi jest nieco okrojona (można wysłać tylko 7 lub 10 książek w ciągu miesiąca). Korzystam z Legimi od ponad roku na czytnikach PocketBook i bardzo sobie chwalę 😉
W razie czego, tutaj masz listę czytników obsługujących abonament:
https://www.legimi.pl/pobierz-legimi/certyfikowane-czytniki/

Dodaj komentarz