Menu Zamknij

Niższy VAT na ebooki? Komisja Europejska jest na „TAK”

e-publications

Komisja Europejska zaoferowała nową koncepcję zmian dotyczących stawek VAT w sektorze handlu elektronicznego, która jeśli wejdzie w życie, poskutkuje między innymi zrównaniem stawek VAT na książki papierowe i ebooki.

Polska już od dawna walczyła o zmiany w tej kwestii, niestety dotychczas bezskutecznie. W końcu wraz z ministrami kultury Niemiec, Włoch i Francji w 2015 roku wystosowano w tej sprawie wspólny list do Komisji Europejskiej. W tym samym roku Trybunał Sprawiedliwości UE ogłosił, że obniżona stawka VAT na ebooki i elektroniczną prasę, którą samodzielnie wprowadziły Luksemburg i Francja jest sprzeczna z europejską dyrektywą o podatku VAT.

Sędziowie ogłosili, że e-prasa i ebooki to usługi, które dostarczane są w sposób elektroniczny, dla których dyrektywa eliminuje niższe stawki. Po tym orzeczeniu Komisja Europejska zakomunikowała zwiększenie wysiłków nad zmianą przepisów o VAT w tej dziedzinie.

W komunikacie Komisja Europejska tłumaczy, że państwa unijne będą mogły korzystać z obniżonej, a w określonych przypadkach nawet zerowej stawki tego podatku na publikacje drukowane (m.in. prasa i książki). Elektroniczne publikacje jednak będą musiały już być objęte podstawową stawką VAT, oczywiście poza książkami w formie cyfrowej, które znajdziemy np. na takich nośnikach, jak płyty CD.

„Nasza inicjatywa wynika z tego, że europejskie przepisy o VAT muszą zostać dostosowane do ery cyfrowej. Niezależnie od tego, czy czytamy wydanie elektroniczne, czy cyfrowe, książka pozostaje książką, a gazeta – gazetą”

Komisarz UE ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici

Projekt ma na celu nadanie prawa na obniżenie stawek dla elektronicznych publikacji dla państw członkowskich Unii Europejskiej, ale należy pamiętać, że nie jest on zobowiązujący do ich obniżenia. Głosowanie nad zmianą VAT nastąpi początkiem roku 2017 i propozycja musi zostać przyjęta przez ministrów finansów dwudziestu ośmiu państw. Jeśli tak się stanie, projekt zostanie w pełni wprowadzony do połowy roku 2017. Ale czy Polska skusi się na skorzystanie z takiej możliwości? Możemy mieć tylko nadzieję, że tak.

Źródło: Informacja prasowa Komisji Europejskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *