Menu Zamknij

Niższy VAT na ebooki będzie obowiązywał od 1 czerwca 2019!

Z każdym kolejnym artykułem na ten temat pisałem, że to już tuż, tuż. Że już prawie jesteśmy na miejscu. Tymczasem sprawa wciąż się przeciągała. Jednak doczekaliśmy się i w końcu pojawiły się konkrety – niższy VAT na ebooki będzie obowiązywał od pierwszego czerwca bieżącego roku.


Aktualizacja (01.06.2019):
Niestety nic z tego nie wyszło…
Więcej szczegółów tutaj.


Temat stawki podatkowej na książki elektroniczne, wałkowany jest od lat. Niestety jednak, dopiero dwa lata temu rzeczywiście coś w tym temacie się ruszyło. Końcem maja 2017 roku ogłoszono, że odbędzie się głosowanie Parlamentu Europejskiego, w kwestii obniżenia stawek VAT dla ebooków. Niecałe pół miesiąca później mieliśmy coś, co ucieszyło nas wszystkich – PE przegłosował taką możliwość. Radość nie trwała długo, gdy ze względów politycznych, Czesi zawetowali decyzję i wszystko stanęło pod znakiem zapytania.

Robert wspominał u siebie, że u nas projekt ustawy był już gotowy, a ministerstwo finansów dało na obniżkę zielone światło niewiele później – od sukcesu dzielił nas już tylko brak unijnej zgody. Dopiero w październiku 2018 sprawa znowu nabrała obrotów – Ministrowie finansów krajów UE poparli obniżenie stawki podatku.

W dniu wczorajszym, Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Ordynacja podatkowa, przedłożony przez ministra finansów.

Niższy VAT na ebooki

Oczywiście nie dotyczy to wyłącznie obniżenia stawki podatkowej na książki elektroniczne. Projekt ustawy wiąże się z kilkoma innymi obniżkami, jak i… czeka nas również kilka podwyżek. Nie zwykłem jednak do prowadzenia dyskusji politycznych i nie mam zamiaru tego robić na łamach serwisu, zatem zainteresowanych szczegółami, odsyłam do oryginalnego artykułu.

Z opisu wprowadzanych poprawek, możemy wyciągnąć jednak to, co dotyczy bezpośrednio nas:

  • Książki wszelkiego rodzaju: drukowane, na dyskach i taśmach oraz innych nośnikach, jak również w formie elektronicznej (e-booki) – będą miały 5 proc. stawkę (obecnie e-booki i niektóre książki opodatkowane są 23 proc. stawką VAT).
  • Gazety, dzienniki i czasopisma drukowane oraz umieszczone na dyskach, taśmach i innych nośnikach oraz w formie elektronicznej (e-prasa) – zostaną objęte 8 proc. stawką VAT (oznacza to zejście ze stawki 23 proc. w przypadku niektórych gazet oraz e-prasy).

Zatem podatek na książki elektroniczne zostanie zrównany ze stawką na książki papierowe, a prasa zostanie opodatkowana stawką ośmiu procent, bez znaczenia o jakiej formie mówimy. Jest to niewątpliwie krok do przodu, w kwestii równego traktowania obu form publikacji.

Jeśli mowa o terminach, w listopadzie ubiegłego roku mowa była, jakoby niższy VAT na ebooki miał wejść w życie w kwietniu. Sytuacja uległa zmianie, a w notatce możemy dostrzec klarowną informację:

  • Od 1 czerwca 2019 r. zaczną obowiązywać nowe stawki podatku VAT na niektóre towary i usługi (e-booki, e-prasa). Z tą datą mają wejść też w życie przepisy umożliwiające uzyskiwanie WIS przez podatników.

Zatem na to wygląda, że w tym roku, prezent urodzinowy funduje mi Rada Ministrów 😉

Jakie zmiany przyniesie niższy VAT na ebooki? Przykładowo, książkę elektroniczną, która kosztuje teraz 50 złotych, kupimy „na nowych warunkach” za około 10 złotych taniej.

A co z audiobookami? Tu nie wiadomo, bo o nich w projekcie nie ma ani słowa. Nie wiemy zatem, czy zmiana stawki podatku VAT będzie dotyczyła również książek w formie audiobooków.

Złośliwi twierdzą, że zmiana podatku nic nie wniesie, bo różnicę w podatku, księgarnie doliczą sobie po prostu do marży. Na to wygląda, że również jestem złośliwy, bo nie ukrywam, że sam się tego obawiam…

Niemniej jednak nie ma co spekulować. Pozostaje czekać i zobaczyć jaki będzie efekt.

2 Komentarze

  1. Paweł

    Proszę o sprostowanie do powyższego artykułu – warto chyba zauważyć, że do żadnych zmian ostatecznie nie doszło, bo rząd zamroził ustawę zmieniającą stawki VAT. O braku zmian donoszą inne portale.

Leave a Reply

%d bloggers like this: