Noc Książki. Narodowe Czytanie. Stanisław Wyspiański „Wesele”

Podziel się:

Już drugi raz Klub Jagielloński weźmie udział w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania organizowanej przez Prezydenta RP. Tym razem to dzieło młodopolskiego krakowskiego pisarza, Stanisława Wyspiańskiego: „Wesele” będzie czytane w ramach Nocy Książki. Tekst dramatu poznamy w interpretacji członków i sympatyków stowarzyszenia Klub Jagielloński. Start 2 września o godz. 17.00 w siedzibiecentrali Klubu Jagiellońskiego przy ul. Rynek Główny 34 w Krakowie.

Prapremiera sztuki na podstawie dzieła „czwartego wieszcza” odbyła się w 1901 roku w Krakowie. Ustanowienie roku 2017 rokiem Stanisława Wyspiańskiego było początkiem swoistego renesansu twórczości artysty: w teatrach krakowskich znów częściej „gra się Wyspiańskiego”, a na podstawie wyników głosowania Polaków w plebiscycie 2 września w każdym mieście brzmieć będzie tekst „Wesela”.

Projekt Noc Książki działający w ramach Klubu Jagiellońskiego włącza się w to swoiste świętowanie: w sobotę, 2 września, członkowie i przyjaciele stowarzyszenia będą czytać wybrane fragmenty dramatu, następnie odbędzie się spotkanie z panem Michałem Michalczykiem, artystą i posiadaczem niezwykłej kolekcji obrazów-kadrów filmowych z „Wesela” pędzla Waldemara Kuźbińskiego. Wieczór zakończy się seansem fragmentów filmowej adaptacji dramatu.

Prowadzona przez Klub Jagielloński od 2015 i objęta w tym roku patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO Noc Książki jest projektem społecznym, który poprzez organizowane spotkania oraz dyskusje o r

 

óżnych formach i sposobach funkcjonowania literatury w dzisiejszym świecie ma za zadanie promować czytelnictwo i zachęcać mieszkańców Polski do częstszego sięgania po lektury. Noc Książki. Narodowe Czytanie. Stanisław Wyspiański „Wesele” jest wydarzeniem otwierającym nowy, już trzeci, sezon spotkań pod szyldem Noc Książki. Ciekawych wydarzeń w ciągu tego roku nie zabraknie, tymczasem już 2 września przyjdźcie wszyscy na Wesele!

Zaproście tu na Wesele
Wszystkie dziwy, kwiaty, krzewy,
Pioruny, brzęczenia, śpiewy

 

Klub Jagielloński, Rynek Główny 34:
2 września od godz. 17:00 czytamy i dyskutujemy przez całą noc!

           

            Więcej informacji:

Strona wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/841056202725690/
Noc Książki: www.facebook.com/NocKsiazkiKrakow
Instagram: www.instagram.com/po_okladce

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *