Menu Zamknij

Osiem darmowych utworów Stanisława Lema od Biblioteki Narodowej

Stanisław Lem jest literackim patronem 2021 roku. Wczoraj (tj. 27 marca) przypadał dzień 15. rocznicy jego śmierci. W związku z tym wydarzeniem, Biblioteka Narodowa w porozumieniu z synem pisarza, postanowiła udostępnić osiem wybranych utworów Stanisława Lema całkowicie za darmo. Teksty możliwe są do pobrania z cyfrowej biblioteki polona.pl.

W ramach darmowej kolekcji cyfrowej na Rok Stanisława Lema, znajdziemy następujące utwory:

Teksty można pobrać w trzech dostępnych formatach:

  • ePUB
  • MOBI
  • PDF

Na pewno to wydarzenie jest bardzo trafnym ruchem promującym twórczość Stanisława Lema, dzięki któremu osoby, które nadal zwlekają z jej zapoznaniem, będą mogły za darmo tę twórczość poznać i siegnąć po pełne wydania.

Drugą, wartą uwagi kwestią jest fakt, że udostępnione utwory zostały sfinansowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Pomimo, że NPRC rzadko skupia się na elektronicznej formie, w tym przypadku jak najbardziej ma to sens. W końcu

wszak to sam Lem przepowiedział powstanie czytników e-booków w powieści Powrót z gwiazd, gdzie urządzenie to nosiło nazwę optonu: „Książki to były kryształki z utrwaloną treścią. Czytać można je było przy pomocy optonu. Był nawet podobny do książki, ale o jednej, jedynej stronicy między okładkami. Za dotknięciem pojawiały się na niej kolejne karty tekstu”.

Za: Biblioteka Narodowa

Dlatego składam wyrazy uznania dla Biblioteki Narodowej, bo promocja elektronicznego czytelnictwa przez taką instytucję to coś, czego potrzebujemy!


Polona.pl jest największą biblioteką cyfrową w Polsce i jedną z największych w Europie, otwartą dla każdego przez całą dobę, z dowolnego miejsca na świecie i bez żadnych ograniczeń. To nieodpłatny, szeroki dostęp do obiektów cyfrowych wysokiej jakości – książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych oraz e-booków i audiobooków.

Biblioteka Narodowa, dzięki stale przekazywanym przez autorów lub ich spadkobierców licencjom, może udostępniać twórczość pozostającą pod ochroną prawnoautorską. W ubiegłym roku w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa pozyskano licencje od ponad 120 autorów lub ich spadkobierców. Wśród nich znaleźli się: Zbigniew Herbert, Tadeusz Różewicz, Jarosław Iwaszkiewicz, Stanisław Barańczak, Jacek Bocheński, Joanna Papuzińska, Jan Polkowski, Stefan Themerson, Urszula Kozioł, Ryszard Krynicki, Pola Gojawiczyńska, Adam Zagajewski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *