Menu Zamknij

Porównanie czytników PocketBook Basic 3 i PocketBook Basic Lux

Jakiś czas temu pisałem o wprowadzeniu na rynek dwóch czytników dla początkujących eCzytelników – PocketBook Basic 3 i PocketBook Basic Lux. Dwa tak samo zgrabne czytniki, niemal identyczne – a jednak się różnią. Czym? Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Obudowa

Czytniki są do siebie bardzo podobne. Różnią się przede wszystkim kolorystyką, gdzie PocketBook Basic Lux został wydany tylko w gustownym, ciemnobrązowym kolorze. Basic 3 z kolei, został wyprodukowanym w dwóch kolorach – czarnym i białym. Jak widać na zdjęciu, różnią się również kolorem głównego przycisku, służącego do obsługi czytnika. Gabaryty obu czytników są jednakowe – mierzą 174,4 x 114,6 x 8,3mm i oba ważą 170g. Poza głównym przyciskiem do obsługi czytnika, zawierają również dwa przyciski do przełączania stron. Dolny panel czytników uzupełniony został o slot na kartę microSD, przycisk zasilania i port microUSB.

Ekran

Zarówno Basic Lux, jak i Basic 3 działają na technologii E Ink Carta. Basic Lux jednak został – zgodnie z nazwą – uzupełniony o doświetlenie ekranu. Oferuje również wyższą rozdzielczość ekranu 758×1024 (212dpi). Basic 3 rozdzielczość ma nieco niższą, bo 600×800 (166dpi). Skutkuje to niewielką różnicą w ostrości wyświetlanego ekranu. Nie jest ona jednak na tyle duża, aby eCzytelnik mógł odczuwać jakikolwiek dyskomfort. Należy również wspomnieć, że w obu modelach nie zastaniemy ekranu dotykowego.

Wnętrze

Czytniki pod względem technicznym różnią się nieznacznie. Zaglądając „pod maskę” widzimy, że mamy tutaj do czynienia z jednakowo wykonanymi czytnikami, różniącymi się wcześniej wspomnianą rozdzielczością ekranu oraz możliwością doświetlenia ekranu. No i oczywiście kolorem, jednak w końcu „liczy się wnętrze” 😉

ModelPocketBook Basic 3PocketBook Basic Lux
Ekran6″ E Ink® Carta™ (600 × 800)6″ E Ink® Carta™ (758 × 1024)
Podświetlenie+
Wymiary174,4 х 114,6 х 8,3 mm174,4 × 114,6 × 8,3 mm
Materiał użyty do budowy ekranuszkłoszkło
Odcienie szarości1616
KolorBiały, czarnyciemnobrązowy
Akumulatorlitowo-jonowy, 1300 mAh, do miesiąca użytkowania (czas pracy baterii i parametry podane powyżej mogą różnić się w zależności od sposobu użytkowania, ustawień oraz aktywności połączenia bezprzewodowego)litowo-jonowy, 1300 mAh, do miesiąca użytkowania (czas pracy baterii i parametry podane powyżej mogą różnić się w zależności od sposobu użytkowania, ustawień oraz aktywności połączenia bezprzewodowego)
Procesor1 GHz1 GHz
Pamięć operacyjna256 MB256 MB
Pamięć Flash8 GB (pojemność pamięci wewnętrznej może różnić się w zależności od konfiguracji oprogramowania)8 GB (pojemność pamięci wewnętrznej może różnić się w zależności od konfiguracji oprogramowania)
Złącze USBMicro USBMicro-USB
Slot SD/MMCmicroSD do 32GBmicroSD do 32GB
Wyjście audio
Formaty książek elektronicznychPDF, PDF(DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSMPDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM
Formaty obrazówJPEG, BMP, PNG, TIFFJPEG, BMP, PNG, TIFF
Waga170 g170 g
Głośniki
Aparat
Łączność bezprzewodowaWi-Fi (802.11 b/g/n)Wi-Fi (802.11 b/g/n)
Funkcje dodatkoweDropbox, Send-to-PocketBook, czytnik kanałów RSS, kalkulator, zegar, kalendarz, słowniki, gry: szachy, pasjans, Sudoku, Scribble, przeglądarka zdjęćDropbox, Send-to-PocketBook, czytnik kanałów RSS, kalkulator, zegar, kalendarz, słowniki, gry: szachy, pasjans, Sudoku, Scribble, przeglądarka zdjęć
Materiał obudowyPlastikPlastik
SłownikiAngielsko-niemiecki, Webster’s Dictionary 1913Angielsko-niemiecki, Webster’s Dictionary 1913
ProducentPocketBookPocketBook

Operowanie na czytniku

 

 

Działanie czytników jest niemal identyczne. Jedyną zauważalną różnicą jest możliwość ustawienia doświetlenia ekranu. Sposób wykonania jak i funkcjonowanie przycisków nie zmuszają  użytkownika do wkładania nadmiernej siły, aby nawigować po systemie.

Operowanie jest dość intuicyjne, choć wymaga chwili na przyzwyczajenie, jeśli mieliśmy styczność z czytnikami z dotykowym ekranem. Czas działania baterii można rzeczywiście określić, jak w powyższej tabeli, „do miesiąca czasu”, jednak ubytek baterii jest bardziej widoczny – bez zaskoczenia – na Basic Lux, kiedy korzystamy z doświetlenia ekranu. Pod tym względem pozytywnie zaskoczył mnie Basic 3, który bez połączenia z WiFi i braku doświetlenia, przez cały okres testowania zeżarł naprawdę niewiele mocy.

Czytniki zawierają podstawowe funkcjonalności, jak i każdy czytnik marki PocketBook. Mowa tutaj o bibliotece Książek dostępnych na urządzeniu (obsługiwane formaty: PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM), aktualnościach RSS, łączności z Dropboxem i usługą Send-to-PocketBook. Dodatkowo oferuje przeglądanie zdjęć w Galerii, korzystanie z Kalendarza. Z dodatkowych funkcji mamy możliwość zagrania w Pasjansa, SudokuSzachy i klasycznego Węża. Czytniki funkcjonują w języku polskim, ale także angielskim, niemieckim, francuskim i kilkoma innymi. Podstawowe Słowniki zawarte w czytnikach to słownik angielsko-niemieckiWebster’s Dictionary 1913, a dodatkowo w Basic Lux skorzystamy również z ABBYY Lingvo. Oczywiście słowniki mogą zostać uzupełnione o te dograne przez użytkownika.

Podsumowanie

Osobiście bardzo przyjemnie czytało mi się zarówno na jednym, jak i na drugim czytniku. Niemniej jednak moim numerem jeden jest PocketBook Basic Lux, przez wzgląd na doświetlenie ekranu. Ilekroć w ciągu dnia korzystałem z Basic 3, tak idąc do łóżka łapałem za Basic Lux. Trzeba oczywiście wziąć pod uwagę różnicę cenową na rzecz tego dobrodziejstwa.

Jednak bez ogródek mogę polecić oba modele początkującym eCzytelnikom, którzy chcą rozpocząć swoją „przygodę” z elektronicznym czytaniem nie nadszarpując swojego budżetu. Myślę, że jeśli ktoś nawiąże pierwszy kontakt z czytnikami korzystając z opisywanych Basiców, z pewnością złapie bakcyla i zacznie zbierać oszczędności na nieco droższe modele 😉

PocketBook Basic 3 czy PocketBook Basic Lux?

View Results

Loading ... Loading ...

Oferty cenowe

PocketBook Basic 3PocketBook Basic Lux

Leave a Reply

%d bloggers like this: