Menu Zamknij

Premiera Kobo Forma – „Nasz najcieńszy, najtrwalszy i najwygodniejszy czytnik”

W dniu wczorajszym, Rakuten Kobo potwierdziło premierę nowego modelu Kobo Forma – ośmiocalowego czytnika, który wyjątkowo, w stosunku do pozostałych modeli Kobo, zaopatrzony zostanie w fizyczne przyciski.

Kobo Forma - prezentacja

Rakuten Kobo w swoim artykule prasowym określa Kobo Forma jako swój „najcieńszy, najtrwalszy i najwygodniejszy czytnik”. Kiedy przyglądamy się mu pierwszy raz, nie da się ukryć podobieństwa do Kindle Oasis. Wszystko za sprawą miejsca, w którym przyciski się znalazły – analogicznie, z boku czytnika. Niemniej jednak obudowa Kobo Forma liczy dodatkowe milimetry w stosunku do wodoodpornego Kindle i jest aż o 60g cięższy. Czytnik mierzy 160 x 177,7 x 8,5 mm, osiągając wagę 197 gram. Wciąż jednak jest nieco lżejszy od sześciocalowego, flagowego modelu Kindle Paperwhite.

Umiejscowienie przycisków jest wygodnym rozwiązaniem, co widać „na załączonym obrazku”, dzięki dodatkowej możliwości czytania w poziomie. Zmiana orientacji wyświetlanej treści odbywa się automatycznie, obracając czytnik w rękach. Kolejnym podobieństwem do Kindle Oasis jest fakt, że Kobo Forma również oferuje wodoodporność, w jakości IPX8.

Wygoda czytania związana jest z zastosowaniem ośmiocalowego, dotykowego wyświetlacza w elastycznej technologii E Ink Mobius (1440 x 1920, 300 ppi), zastępując szklaną powłokę ekranu plastikową, dzięki czemu ekran jest „giętki”. Ma to sens i niemałe znaczenie dla większych czytników, wpływając na trwałość dużych ekranów (dla przykładu – Onyx Boox Note). Dodatkowo doświetlenie ekranu oferuje coraz powszechniejszą w nowych modelach regulację jego barwy. W notatce prasowej wspomniano, że trakcie testów modelu, chcąc przedstawić jakość jego wykonania, poddano go próbie upuszczenia z dwumetrowej wysokości. Dość brutalne warunki, w których myślę, że mało który eCzytelnik się znajdzie, niemniej jednak robi to wrażenie.

Wiadomo, że czytnik oferuje połączenie z siecią za pośrednictwem WiFi i zapewnia 8GB pamięci wewnętrznej. Na obudowie znajdziemy slot na kabel micro USB, jednak – tak jak i w każdym modelu Kobo – na temat slotu na kartę pamięci nie wspomniano ani słowem, zatem pamięci wewnętrznej wciąż nie rozszerzymy.

Przedsprzedaż modelu Kobo Forma ma ruszyć 16-ego października, a oficjalnie w sprzedaży pojawić się niewiele później, bo 23-ego października. Sugerowana cena producenta wynosi 279$.

Prezentację Kobo Forma można obejrzeć na poniższym, oficjalnym filmie producenta:

2 Komentarze

Leave a Reply

%d bloggers like this: