Projekt Gutenberg blokuje dostęp niemieckim Internautom

Zrzut ekranu niemieckiego Internauty, znalezione w sieci

W projekcie Gutenberg doliczymy się ponad 56 tysięcy darmowych ebooków w różnych formatach. Ebooki te są pozycjami dostępnymi w domenie publicznej, z powodu wygasłych praw autorskich. Do języków projektu zaliczamy języki angielski, portugalski, francuski i niemiecki. Ostatniemu z nich jednak nieco się ostatnio oberwało. Mianowicie projekt Gutenberg wyłączył możliwość pobierania darmowych ebooków ze swoich zasobów niemieckim Intenrautom.

Dlaczego? Bo z tymi prawami autorskimi jednak nie jest tak jasno, jak mogłoby się wydawać. Wszystko przez trwającą sprawę sądową, według której osiemnaście niemieckich tytułów mają naruszać prawa autorskie, pomimo, że prawa te wygasły na terenie Stanów Zjednoczonych. Jednak właściciele projektu Gutenberg tłumaczą z zaskoczeniem, że w ciągu lat trwania projektu, jest to ich pierwszy pozew sądowy z takiego powodu.

Internauci z Niemiec, którzy próbują szperać w zasobach projektu Gutenberg, niestety odbiją się od komunikatu, że ich adresy IP są zablokowane z powodu niemieckiego nakazu sądowego. Dotyczy to wszystkich podstron projektu, poza jego stroną główną.

Powiadomienie o wniesieniu pozwu, projekt Gutenberg otrzymał już trzy lata temu. Jedno z największych niemieckich wydawnictw, S. Fischer Verlag wysłało żądanie, aby dostęp do osiemnastu ebooków autorstwa trzech niemieckich autorów (Thomas Mann, Heinrich Mann, Alfred Döblin) zostały zablokowane lub całkowicie usunięte z katalogu. Niemiecki sąd stanął po stronie wydawnictwa, przy okazji żądając statystyk pobierania kłótliwych tytułów w celu oszacowania strat.

Prawnicy projektu odwołali się jednak od wyroku, a dostęp do witryny dla niemieckich użytkowników został zablokowany, aż sprawa nie zostanie rozwiązana. Uważają oni, że sąd przekroczył swoją jurysdykcję i nie zgadzają się na cenzurę czegoś, co jest własnością publiczną w Stanach Zjednoczonych. Projekt Gutenberg nie mógł również dostarczyć statystyk pobierania, ponieważ żadne takie statystyki nie są rejestrowane w ramach projektu.

Efekt uobczony? Wspomniane przekroczenie jurysdykcji i rozdmuchanie tej sprawy może doprowadzić do przypadkowego znalezienia pozostałych ebooków dostępnych w Projekcie, których kwestie prawa autorskiego również mogą być sporne. Projekt Gutenberg jest małą organizacją utrzymującą się z darowizn. Trzeba mieć na uwadze, że ich sądowy rywal jest znacznie silniejszym przeciwnikiem. Zatem możemy podejrzewać, że tak mocne wydawnictwo jak S. Fischer Verlag będzie nadal dążyło do sukcesu prowadzonego postępowania, co może rozochocić również i innych Wydawców, w przypadku nakrycia innego takiego naruszenia.

Na oficjalnym koncie projektu Gutenberg na Twitterze, dziś rano pojawiła się informacja, że do czasu rozwiązania sprawy, niemieccy Internauci mogą posiłkować się zasobami projektu Gutenberg dostępnych na oficjalnym projektowym GitHubie:

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: