Pamiętajmy, że nie istnieje oficjalny polski dystrybutor Kindle. Tylko dzięki zakupom w Amazonie mamy prawo do pełnej gwarancji producenta. Niewątpliwą zaletą jest również bardzo sprawny kontakt z obsługą techniczną Amazonu, która zapewnia całkowite wsparcie dla naszego urządzenia, jak i gwarantuje zakupy bez ryzyka. Więcej o tym tutaj.
Budżet jest jednym z głównych czynników, który bierzemy pod uwagę decydując się na zakup czytnika. Pamiętajmy, że kupujemy sprzęt, który ma nam posłużyć przez przynajmniej kilka lat, dlatego zamiast szukać ograniczonego funkcjonalnie taniego czytnika, zastanówmy się nad czymś nieco droższym, ale konkretnym. Niniejszy artykuł odpowie Wam zatem na pytanie – co znajdziemy na naszym rynku w cenie do 550 złotych?Bo w tej cenie znajdziemy już dużo wartych uwagi modeli.
Aktualizacja: czerwiec 2022
W nieco niższym przedziale cenowym (tj. do 350 złotych), o którym pisałem wcześniej (Jaki wybrać czytnik do 350 złotych?), na ten moment (tj. pierwszy kwartał 2021 roku) ciężko już znaleźć coś wartego uwagi, z racji tego, że sytuacja uległa znaczącej zmianie w stosunku do pozycji czytników na rynku jeszcze przed paroma laty.
Inwestując nieco większy budżet na starcie, mamy tę wygodę, że kupujemy dobry sprzęt, który posłuży nam przez dłuższy czas. Do 550 złotych znajdziemy już czytniki, które mają wszystko, czego może wymagać od takiego urządzenia zarówno początkujący, jak i zaawansowany e-czytelnik. Jakie czytniki możemy wziąć zatem pod uwagę?
Lista dostępnych na naszym rynku czytników w cenie do 550zł, w kolejności od najtańszego. Wybierz konkretny model, aby przejść do jego opisu.
Kindle Paperwhite 5(cena podstawowa: ok. 689 złotych; cenapromocyjna: ok. 500 złotych)
Pamiętaj, że jeśli zastanawiasz się nad zakupem czytnika i nie jesteś pewien swojej decyzji, możesz skorzystać z bezpłatnej konsultacji, w ramach której możemy indywidualnie porozmawiać na temat Twoich oczekiwań, aby dobrać sprzęt, który będzie odpowiadać Twoim potrzebom.
Artykuł zawiera linki afiliacyjne. Korzystając z odnośników zawartych w artykule, wspierasz prowadzenie serwisu eczytelnik.com. Dziękuję!
PocketBook Basic Lux 3
PocketBook Basic Lux 3 to trzecia odsłona podstawowego czytnika marki PocketBook, który wyróżnia się obecnością podświetlenia ekranu, jednak nie uraczymy w nim ekranu dotykowego. W trzeciej odsłonie zastosowano w mocniejsze podzespoły, tj dwurdzeniowy procesor i 512 MB pamięci RAM.
Czytnik oferuje sześciocalowy ekran o rozdzielczości 1024 x 758 (212 DPI), 8 GB pamięci wewnętrznej z możliwością rozszerzenia do 32GB przy użyciu karty microSD oraz baterię Li-Pol o pojemności 1300 mAh, która pozwala na czerpanie radości z czytania na jednym ładowaniu do jednego miesiąca.
Spośród dostępnych udogodnień ekranu (podświetlenie, dotyk), to podświetlenie jest bardziej istotne i przydatne. Dodatkowo, trzecia odsłona oferuje oświetlenie SMARTlight (regulacja barwy oświetlenia). Ekran dotykowy można odpuścić, zważywszy, że nawigacja klawiszami fizycznymi w PocketBookach jest naprawdę wygodne.
Więcej o modelu PocketBook Basic Lux 3 przeczytacie tutaj. Sprawdź również, co na temat tego modelu piszą w naszej Grupie.
Minusy: – brak ekranu dotykowego – niekompatybilny z usługami typu Legimi, Empik GO
Czytnik dostępny jest do zakupu w podstawowej cenie 389 złotych, jednak warto śledzić poniższe linki w poszukiwaniu promocji, które pojawiają się regularnie. W przypadku zakupów czytników marki PocketBook, zawsze sugeruję korzystanie ze sklepu oficjalnego polskiego dystrybutora Czytio.pl i tak jest również w tym wypadku:
Kolejnym czytnikiem w niniejszym zestawieniu jest Kindle 10. Jest to najprostszy z trzech obecnie dostępnych modeli Kindle, który w stosunku do swojego poprzednika (tj. Kindle 8), różni się obecnością podświetlenia ekranu. Odświeżony model różni się też sposobem wykonania, osiągając wagę 174g przy wymiarach 160 x 113 x 8,7 mm.
Czytnik oferuje dość podstawowy, sześciocalowy ekran o rozdzielczości 800 x 600 (167 DPI), jednak pamiętajmy, że chodzi o wyświetlanie tekstu, dlatego nawet taka rozdzielczość pozwala na wygodne czytanie. Na czytniku skorzystamy z usługi Legimiw pakiecie ebooki bez limitu.
Więcej na temat Kindle 10 przeczytacie tutaj. Sprawdź również, co na temat tego modelu piszą w naszej Grupie.
Plusy: – prosta obsługa – kompatybilność z ekosystemem Amazon – obecność Send to Kindle – wygodna nawigacja ekranem dotykowym – kompatybilność z usługą Legimi
Minusy: – brak klawiszy fizycznych – brak polskiego interfejsu – niska rozdzielczość wyświetlacza – ograniczenie Legimi do siedmiu pozycji miesięcznie – brak rozpoznawania formatu ePUB
Czytnik dostępny jest do zakupu w kolorach czarnym i białym. Pamiętajcie, że obecnie nie ma w Polsce oficjalnego dystrybutora czytników Kindle, dlatego nadal warto zamawiać bezpośrednio z Amazonu (mając pewność realizacji gwarancji producenta) i zakup z tego kanału sugeruję najbardziej.
Szczególnie, że w niemieckim Amazonie, czytnik ten bez promocji sięga ok. 415 złotych, mamy darmową wysyłkę do Polski, a ceny w Polsce wcale korzystniej nie wyglądają. Jeśli jesteśmy cierpliwi, czytnik ten często przeceniany jest 10-20€ w ramach różnych okazji na niemieckim Amazonie. Amazon w Polsce już zagościł, jednak Kindle 10 nadal w nim jeszcze nie uraczymy.
Aktualizacja 04.08: Kindle 10 jest już obecny również w polskim Amazonie.
Dla zainteresowanych, prezentuję również oferty dostępne w polskich sklepach:
Sprawdź również oferty Ceneo:
Specyfikacja techniczna:
Ekran
6″ E-ink
Rozdzielczość
800×600, 167 DPI
Podświetlenie ekranu
Tak
Poziomy szarości
16
Obsługiwane formaty plików
Kindle Format 8 (AZW3), Kindle (AZW), TXT, PDF, niezabezpieczone MOBI, PRC ; HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP przez konwersje, audible audio format (AAX) – audiobooki
Interfejs dotykowy
Tak
Procesor
bd
Pamięć RAM
bd
Wewnetrzna pamięć flash
8GB
System operacyjny
Linux
USB
USB 2.0
slot SD/MMC
Nie
Wyjście słuchawkowe
Nie
Głośniki zewnętrzne
Nie
Wi-Fi
Tak
Bluetooth
Tak
Przeglądarka internetowa
Tak
Akcelerometr
Nie
Języki menu
BRAK JĘZYKA POLSKIEGO, Niemiecki, Hiszpański, Francuski, Włoski, Japoński, Angielski amerykański, Angielski brytyjski, Portugalski, Chiński
Słowniki
Wbudowany angielsko-angielski
Bateria
bd, do 4 tygodni czytania (30 minut dziennie)
Waga
174 g
Wymiary
160 x 113 x 8,7mm
Współpraca z systemami
Windows, MAC OS, Linux
Funkcje dodatkowe
podświetlenie ekranu, bluetooth
Gwarancja
12 miesięcy
Zawartość opakowania
Czytnik, USB 2.0, oraz instrukcja szybki start
inkBOOK Calypso Plus
Kolejnym wartym uwagi czytnikiem w tej cenie jest nowy inkBOOK Calypso Plus. Jest to usprawniony model inkBOOK Calypso, który uważam za bardzo udany model tej marki. Wersja Plus wyróżnia się obecnością systemu Android 8.1, na co zapewne czekali wszyscy użytkownicy czytników z Androidem. Pozwala on bowiem na instalację dodatkowych aplikacji w wyższych wersjach, niż w przypadku dotychczas wykorzystywanego, archaicznego Android 4.4, a sam czytnik działa sprawniej.
Jest to sześciocalowy czytnik o wyświetlaczu oferującym rozdzielczość 1024 x 758 (212 DPI) oraz regulację barwy oświetlenia (niwelowanie wpływu niebieskiego światła). Oprócz dotykowego ekranu, czytnik umożliwia również nawigację wygodnymi klawiszami fizycznymi, umieszczonymi po bokach ekranu (analogicznie do innych modeli inkBOOK). Model ten oferuje 16GB pamięci wewnętrznej, możliwe do rozszerzenia do 32GB przy pomocy karty microSD. Na czytniku skorzystamy z usług Legimi, Empik GOi Publio.
Czytnik dostępny jest w sześciu wariantach kolorystycznych: czarnym, czerwonym, niebieskim, różowym, szarym i żółtym.
Plusy: – wygodna nawigacja za pomocą ekranu dotykowego oraz klawiszy fizycznych – obecność Wyślij na inkBOOK – kompatybilność z usługami Legimi, Empik GO, Publio – możliwość instalowania dodatkowych aplikacji
PocketBook Touch Lux 5 to piąta odsłona najpopularniejszej serii czytników marki PocketBook. W stosunku do swojego poprzednika (tj. PocketBook Touch Lux 4), Touch Lux 5 oferuje dwukrotnie szybszy procesor, 512MB RAM i regulację barwy doświetlenia.
Czytnik oferuje sześciocalowy, dotykowy ekran o rozdzielczości 1024 x 758 (212 DPI). Na swoje książki znajdziemy 8 GB. Warto również wspomnieć, że czytniki PocketBook szczycą się najlepszą obsługą plików w formacie PDF. Na czytniku skorzystamy z usług Legimii Empik GO.
Więcej o PocketBook Touch Lux 5 przeczytacie tutaj. Sprawdź również, co na temat tego modelu piszą w naszej Grupie.
Plusy: – wygodna nawigacja za pomocą ekranu dotykowego oraz klawiszy fizycznych – obecność Send-to-PocketBook – kompatybilność z usługami Legimi i Empik GO – regulacja barwy doświetlenia (technologia SMARTlight) – zaawansowana obsługa PDF
Minusy: – lekkość czytnika osiągnięta nieco delikatnie wykonaną obudową
Czytnik kupimy w podstawowej cenie 549 złotych w kolorach czarnymi bordowym. Tak jak wcześniej, sugeruję zakup bezpośrednio w sklepie dystrybutora:
Jako ciekawostkę dodam również informację o możliwości zakupu Kindle Paperwhite 5 z 8 GB pamięci wewnętrznej na pokładzie.
Jest to nowy model Amazonu, który oferuje trochę większy, bo 6,8″ dotykowy ekran w rozdzielczości 1448 x 1072 (300 DPI). Z dodatkowych udogodnień, Paperwhite 5 jest wodoodporny (IPX8), ma regulowaną barwę oświetlenia i zapewnia łączność Bluetooth. Na czytniku skorzystamy z usługi Legimi w pakiecie ebooki bez limitu.
Więcej o modelu Kindle Paperwhite 5 przeczytacie tutaj.
Plusy: – kompatybilność z ekosystemem Amazon – obecność Send to Kindle – wygodna nawigacja ekranem dotykowym – kompatybilność z usługą Legimi – regulacja barwy oświetlenia – wodoodporność – łącznośc Bluetooth
Minusy: – brak klawiszy fizycznych – brak polskiego interfejsu – ograniczenie Legimi do siedmiu/dziesięciu pozycji miesięcznie
Podstawowa cena tego modelu to 689 złotych, niemniej jednak kiedy mamy do czynienia z cyklicznie organizowanymi promocjami w niemieckim Amazonie, możemy go dopaść nawet w granicach 500 złotych. Paperwhite dostępny jest do zakupu w kolorach czarnym i zielonym, niebieskimi różowym. W polskim Amazonie mamy (jeszcze) tylko możliwość zakupu w kolorze czarnym. Po raz ostatni w tym artykule sugeruję zakup bezpośrednio u producenta.
Dla zainteresowanych ponownie prezentuję oferty w polskich sklepach, gdzie jak sami możecie zauważyć, zakup bezpośrednio w Amazonie nie należy do nierozsądnych pomysłow:
Sprawdź również oferty Ceneo:
Specyfikacja techniczna:
Ekran
6,8″ E-ink Carta, wodoodporny (IPX8)
Rozdzielczość
300 ppi
Podświetlenie ekranu
Tak z regulacją barwy podświetlenia
Poziomy szarości
16
Obsługiwane formaty plików
Kindle Format 8 (AZW3), Kindle (AZW), TXT, PDF, niezabezpieczone MOBI, PRC ; HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP przez konwersje, audible audio format (AAX) – audiobooki
Interfejs dotykowy
Tak
Procesor
bd
Pamięć RAM
bd
Wewnetrzna pamięć flash
8GB
System operacyjny
Linux
USB
USB-C
slot SD/MMC
Nie
Wyjście słuchawkowe
Nie
Głośniki zewnętrzne
Nie
Wi-Fi
Tak (2.4GHz i 5GHz)
Bluetooth
Tak
Przeglądarka internetowa
Tak
Akcelerometr
Nie
Języki menu
BRAK JĘZYKA POLSKIEGO, Niemiecki, Hiszpański, Francuski, Włoski, Japoński, Angielski amerykański, Angielski brytyjski, Portugalski, Chiński
Słowniki
Wbudowany angielsko-angielski
Bateria
bd, do 10 tygodni czytania (30 minut dziennie)
Waga
205 g
Wymiary
174 x 125 x 8,1 mm
Współpraca z systemami
Windows, MAC OS, Linux
Funkcje dodatkowe
Wodoodporność (norma IPX8), podświetlenie ekranu z regulacją barwy, bluetooth, tryb negatywu, free cloud storage
Gwarancja
12 miesięcy
Zawartość opakowania
Czytnik, kabel USB-C, oraz instrukcja szybki start
Który czytnik wybrać?
Jeśli nie zależy Ci na ekranie dotykowym i potrzebujesz prostego czytnika, aby po prostu cieszyć się lekturą książek, ani nie korzystasz z usług takich jak Legimi czy Empik GO, w zupełności wystarczy PocketBook Basic Lux 3.
Jeśli jesteś fanem Kindle jednak nie zależy Ci na wodoodporności i łączności Bluetooth, wybierz Kindle 10.
Jeśli korzystasz z Legimi, Empik GO i zależy Ci na instalowaniu dodatkowych aplikacji dostępnych na systemy Android, czytasz w nocy i potrzebujesz regulowanej barwy doświetlenia, wybierz inkBOOK Calypso Plus.
Jeśli korzystasz z Legimi, Empik GO, zależy Ci na zaawansowanej obsłudze plików w formacie PDF lub jesteś nocnym markiem i lubisz czytać w nocy, wybierz PocketBook Touch Lux 5.
Jeśli lubisz Kindle, chcesz nieco większy czytnik, korzystasz z Legimi, wodoodporność, jak i regulowana barwa oświetlenia jest dla Ciebie kluczowa, a Ty możesz zaczekać na przecenę – wybierz Kindle Paperwhite 5.
Standardowo przy okazji promocji Amazonu, kilka słów odnośnie samego składania zamówienia.
Przydadzą się przede wszystkim osobom, które dokonują zakupów po raz pierwszy w niemieckim Amazonie.
Zarówno do niemieckiego, jak i amerykańskiego Amazonu, zalogujemy się korzystając z tego samego konta.
Przesyłka jest darmowa dla zakupów przekraczających wartość 39€.
Dokonując zakupów polską kartą płatniczą, przewalutowanie najlepiej zostawić bankowi.
Karta zostaje obciążona dopiero w momencie wysyłki. Gdy dokonujemy swojego pierwszego zakupu na Amazonie, karta może zostać chwilowo obciążona kwotą 1 PLN lub 1 EUR. Obciążenie zostanie zwrócone w przeciągu kilku dni.
Ceny podane na stronie sklepu biorą domyślnie pod uwagę niemiecką stawkę VAT. Gdy uzupełnimy polski adres, zostanie ona przeliczona według polskiej stawki, wynoszącej 23%. W koszyku zatem dostrzeżemy nieco wyższą cenę od tej widocznej na stronie produktu.
Korzystając z odnośników w artykule, wspierasz rozwój serwisu eczytelnik.com
Pamiętajmy też, że nie istnieje oficjalny polski dystrybutor Kindle. Tylko dzięki zakupom w Amazonie mamy prawo do pełnej gwarancji producenta. Niewątpliwą zaletą jest również bardzo sprawny kontakt z obsługą techniczną Amazonu, która zapewnia całkowite wsparcie dla naszego urządzenia, jak i gwarantuje zakupy bez ryzyka. Więcej o tym tutaj.
Dzisiaj ruszyła pierwsza promocja na czytnik Kindle Paperwhite 4 w polskim Amazonie! W międzyczasie, ruszyły również promocje w niemieckim Amazonie.Polski Amazon przecenił Kindle Paperwhite 4 o 191 złotych. Z kolei w niemieckim Amazonie, ten sam model został przeceniony o 40€, Kindle 10 o 25€, a Kindle Oasis 3 aż o 60€.
W polskim Amazonie, przecenione zostały dwa warianty modelu Kindle Paperwhite 4, a ceny przedstawiają się następująco:
Więcej o Kindle 10 przeczytacie tutaj. Z kolei o Kindle Paperwhite IV przeczytacie tutaj.
Standardowo przy okazji promocji Amazonu, kilka słów odnośnie samego składania zamówienia.
Przydadzą się przede wszystkim osobom, które dokonują zakupów po raz pierwszy w niemieckim Amazonie.
Zarówno do niemieckiego, jak i amerykańskiego Amazonu, zalogujemy się korzystając z tego samego konta.
Kindle bez reklam są wysyłane do Polski. Wersja z reklamami już nie.
Przesyłka jest darmowa dla zakupów przekraczających wartość 39€.
Dokonując zakupów polską kartą płatniczą, przewalutowanie najlepiej zostawić bankowi.
Karta zostaje obciążona dopiero w momencie wysyłki. Gdy dokonujemy swojego pierwszego zakupu na Amazonie, karta może zostać chwilowo obciążona kwotą 1 PLN lub 1 EUR. Obciążenie zostanie zwrócone w przeciągu kilku dni.
Ceny podane na stronie sklepu biorą domyślnie pod uwagę niemiecką stawkę VAT. Gdy uzupełnimy polski adres, zostanie ona przeliczona według polskiej stawki, wynoszącej 23%. W koszyku zatem dostrzeżemy nieco wyższą cenę od tej widocznej na stronie produktu.
Korzystając z odnośników w artykule, wspierasz rozwój serwisu eczytelnik.com
Pamiętajmy też, że nie istnieje oficjalny polski dystrybutor Kindle. Tylko dzięki zakupom w Amazonie mamy prawo do pełnej gwarancji producenta. Niewątpliwą zaletą jest również bardzo sprawny kontakt z obsługą techniczną Amazonu, która zapewnia całkowite wsparcie dla naszego urządzenia, jak i gwarantuje zakupy bez ryzyka. Więcej o tym tutaj.
Dotarł do Ciebie czytnik Kindle i szykujesz się do jego pierwszego uruchomienia?Sprawdź co musisz wiedzieć i jak przygotować nowe urządzenie, aby rozpocząć swoją przygodę z e-czytaniem.
W pudełku z nowym egzemplarzem Kindle nie znajdziemy papierowej instrukcji, która poprowadziłaby nas przez pierwsze kroki związane z uruchomieniem urządzenia. Jednak sam proces wstępnej konfiguracji czytnika nie należy do najtrudniejszych i jeśli postanowimy pominąć jakikolwiek krok – bez problemu możemy nadrobić go później.
Włączenie dowolnego czytnika Kindle jest bardzo proste. W przeciwieństwie do serii Oasis, w której zastosowano dwa dodatkowe przyciski nawigacyjne, w przypadku modeli Paperwhite, czy podstawowych wersji Kindle, przycisk służący do włączenia urządzenia jest jedynym klawiszem znajdującym się na obudowie czytnika. Przycisk znajdziemy u dołu urządzenia, zaraz obok portu micro USB. Wystarczy go nacisnąć, a najważniejszy etap całego procesu mamy już za sobą 😉 Co dalej?
Wybór języka
Gdy już uruchomimy czytnik, pierwsze co musimy zrobić, to wybrać język urządzenia. Do wyboru mamy jeden z jedenastu języków (w czym dwa warianty języka angielskiego). Język możemy zmienić w każdej chwili korzystania z czytnika.
Niestety, jak widać na poniższym zrzucie, na liście wyboru nie uraczymy języka polskiego. Niemniej jednak w związku z wejściem Amazonu do Polski, istnieje prawdopodobieństwo, że prędzej czy później, doczekamy się oficjalnej wersji polskiej na czytnikach Kindle.
Kiedy jesteśmy gotowi i wybraliśmy odpowiednią wersję językową, naciskamy GET STARTED.
Połączenie z siecią WiFi
Kiedy wybierzemy już język, zostaniemy przekierowani do konfiguracji połączenia z siecią WiFi. Nie jest to obowiązkowy krok, a połączenie możemy skonfigurować w każdej chwili. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby od razu skonfigurować dwa kolejne kroki, warto to zrobić już teraz.
Po wybraniu Connect to Wi-Fi, pokaże nam się okno z wykrytymi przez czytnik najbliższymi sieciami. Po wyborze jednej z nich, nastąpi automatyczne połączenie (w przypadku niezabezpieczonych sieci) lub pojawi się monit o wpisanie hasła (w przypadku sieci zabezpieczonych). Przy wpisywaniu hasła, mamy też możliwość połączenia się za pomocą WPS (urządzenie pozyska konfigurację sieci po naciśnięciu przycisku WPS na routerze/modemie).
Możemy również, po wciśnięciu OTHER…, skonfigurować zaawansowane ustawienia, jeśli chcemy połączyć się np. z ukrytą siecią, jak i ustawić konfigurację dynamicznego/statycznego połączenia z siecią (w zależności od ustawień sieci, z którą chcemy nawiązać połączenie).
Logowanie na konto Amazon
Kiedy skonfigurujemy już sieć Wi-Fi, zostaniemy poproszeni o zalogowanie się do swojego konta Amazon. Jeśli konta nie mamy, wybieramy opcję CREATE A NEW ACCOUNT i zostaniemy przekierowani do formularza, za pośrednictwem którego możemy założyć nowe konto.
Wybierając opcję USE EXISTING AMAZON ACCOUNT, zostaniemy poproszeni o wprowadzenie numeru telefonu lub adresu e-mail oraz hasła do naszego istniejącego konta Amazon, po czym naciskamy REGISTER. Dlaczego Register, a nie np. Sign In? A dlatego, że tak naprawdę ten krok dotyczy nie tylko samego logowania do konta Amazon, ale również rejestracji czytnika do tego konta. Na temat tego, dlaczego warto zarejestrować swoje urządzenie i powiązać go z kontem Amazon, poświęciłem ten artykuł.
Kiedy logowanie (czyt. rejestracja urządzenia) przebiegnie pomyślnie, zostaniemy powitani poniższym komunikatem. Kiedy wybierzemy CONTINUE, mamy możliwość podania swojego numeru telefonu, na który zostanie wysłany link do pobrania Kindle app na swój telefon. Jednak jest to całkowicie opcjonalne.
Krótki samouczek
Kiedy skonfigurujemy język, połączenie Wi-Fi i przypiszemy swój czytnik do konta Amazon, zostajemy przeprowadzeni przez krótki samouczek, który tłumaczy podstawowe kwestie dotyczące poruszania się na głównym ekranie.
Konto GoodReads
Po samouczku czeka nas ostatni etap konfiguracji, czyli logowanie do swojego konta GoodReads. Możemy pominąć ten krok naciskając po prostu Not now lub zalogować się za pomocą Get started. Jeśli mamy przypisane konto Amazon do konta GoodReads, zostaniemy od razu na nie zalogowani. Jeśli nie, zostaniemy przeprowadzeni przez proces zakładania konta i jego personalizacji.
Jest to krok całkowicie opcjonalny i możemy swoje konto skonfigurować bez problemu w każdej innej chwili, użytkując swój czytnik. Przyznam jednak, że jest to dość wygodne rozwiązanie dla czytelników Kindle, którzy lubią dzielić się swoimi postępami lub szukających inspiracji czytelniczych. Samej usłudze poświęcę odrębny artykuł.
Ekran główny
Po przebrnięciu poprzednich kroków, zaprezentowany zostanie ekran główny czytnika, który będzie nam już towarzyszył zawsze podczas użytkowania Kindle. Zrzut ekranu widoczny poniżej jest wykonany na modelu Paperwhite 4 z włączonymi reklamami i jest to jedyne miejsce, poza ekranem wygaszacza czytnika (kiedy jest uśpiony), gdzie prezentowane są „oferty specjalne”.
W nagłówku ekranu głównego dostrzeżemy:
nazwę naszego urządzenia oraz ikony statusów (jak w telefonie), np. informujących o aktywnym połączeniu z WiFi (jak widać na załączonym zrzucie)
Listę rekomendacji Amazonu (którą możemy wyłączyć, co również jest opisane niżej)
Baner „ofert specjalnych” (jeśli mamy czytnik z reklamami)
Nie ukrywam, że opcji tych jest sporo, jednak z racji tego, że w niniejszym artykule skupiam się przede wszystkim na podstawowym aspekcie, jakim jest pierwsze uruchomienie czytnika Kindle, tutaj je tylko wymienię. Pozwolę sobie na konfigurację powyższych ustawień poświęcić osobne artykuły, do których będę sukcesywnie linkował.
Szybkie akcje
Otwierając górny pasek Szybkich akcji przy pomocy przycisku Settings, mamy dostępne następujące akcje:
Tryb samolotowy (wprowadzający nasze urządzenie w tryb Offline, analogicznie do podobnej akcji dostępnej na innych urządzeniach mobilnych)
Łączność Bluetooth (np. do podpięcia bezprzewodowych słuchawek)
Tryb nocny (zmieniający kontrast wyświetlacza, „obracając” kolory – tekst jest biały, a tło czarne)
Synchronizacja Kindle (np. jeśli oczekujemy książek wysyłanych mailem)
Akcja przejścia do pełnych Ustawień urządzenia
Lista rekomendacji Amazon
Aby wyłączyć wcześniej wspomniane rekomendacje Amazonu, z których prawdopodobnie nie będziemy korzystać (chyba, że lubimy czytać również w innych językach i często kupujemy książki z Amazonu), należy wykonać następujące kroki:
Przejść do Ustawień czytnika (za pomocą przycisku settings dostępnym w górnym pasku ekranu głównego, po czym wybierając pozycję All Settings)
Wybrać pozycję Device Options
Następnie wybrać pozycję Advanced Options
W kolejnym kroku wybrać ekran Home & Library
Zmienić pozycję przełącznika przy rekordzie Home Screen View
Jeśli wolicie wersję obrazkową, poniżej prezentuję skrót „krok po kroku” w formie graficznej.
Wejdź w Ustawienia urządzenia i wybierz pozycję Device Options
Na kolejnym ekranie, wybierz pozycję Advanced Options
Na kolejnym ekranie, wybierz pozycję Home & Library
Zmień ustawienie pozycji Home Screen View
Nieaktywna opcja Home Screen View wyłączy rekomendacje Amazonu na ekranie głównym
Wówczas, po wyłączeniu tej opcji, na ekranie głównym zniknie nam sekcja u dołu, prezentująca rekomendowane książki przez Amazon:
Ekran główny z włączonymi rekomendacjami Amazonu
Ekran główny z wyłączonymi rekomendacjami Amazonu
Podaj swoje dane kontaktowe
Kolejną rzeczą, którą warto skonfigurować (na wyparek zgubienia urządzenia), są informacje kontaktowe.
Z pozycji Settings/Your Account/Personal Info, otwieramy okno, w którym możemy wpisać informacje, które mogą pomóc namierzyć nas uczciwemu znalazcy naszego urządzenia.
Możemy wpisać tam takie dane jak:
imię i nazwisko
adres e-mail
numer telefonu
cokolwiek innego, co może się przydać żeby pomóc nawiązać z nami kontakt
Pierwsze otwarcie książki
Ostatnią rzeczą, którą Kindle uraczy nowych użytkowników, jest wyświetlenie informacji o sposobach nawigacji w czytniku, kiedy otworzymy jakąkolwiek książkę po raz pierwszy na urządzeniu. Zostaniemy konkretnie poinformowani o podstawach:
naciskając prawą część ekranu, przewiniemy książkę o stronę do przodu
naciskając lewą część ekranu, cofniemy się o jedną stronę
naciskając górną część ekranu, otworzymy pasek zadań z ustawieniami urządzenia
I to już wszystko!
Wasz nowy czytnik jest skonfigurowany i gotowy do czytania! Miłej lektury!
Ruszyła kolejna przecena na niemieckim Amazonie – wszystkie modele Kindle zostały przecenione od 10€ do 40€. Niemniej jednak nie ma co liczyć na to, że czytniki dotrą przed Świętami.
Artykuł zawiera linki afiliacyjne. Oznacza to, że korzystając z odnośników zawartych w artykule, mogę uzyskać prowizję za dokonane zakupy. Tym samym wspierasz prowadzenie serwisu eczytelnik.com.
Dziękuję!
Jak przedstawiają się aktualne ceny Kindle?
Kindle 10 – czarny (-9,75€) – 87,72€77,97 EUR (przed przeliczeniem na polską stawkę VAT)
Kindle 10 – biały (-9,75€) – 87,72€77,97 EUR (przed przeliczeniem na polską stawkę VAT)
Niemniej jednak tak jak pisałem we wstępie, czytniki nie dotrą przed Świętami – data doręczenia modelu:
Kindle 10 przewidywana jest między 4.01, a 11.01
Paperwhite 4 przewidywana jest między 30.12, a 7.01
Oasis 3 przewidywana jest między 9.12, a 14.12 (więc to jedyny model, na który możemy liczyć, że jeszcze ładnie go opakujemy)
O czym należy pamiętać, zastanawiając się nad wyborem jednego z dwóch flagowych modeli? Paperwhite 4 od Kindle 10 różni się tym, że: – lepszą rozdzielczość ekranu (300ppi, a nie 166ppi) – nieco większe gabaryty i wyższą wagę – 8GB pamięci wewnętrznej, a nie 4GB – wodoodporność – łączność Bluetooth (do podpięcia bezprzewodowych głośników/słuchawek)
Więcej o modelu Kindle Paperwhite IV przeczytacie tutaj, z kolei o Kindle 10o, tutaj. Najważniejsze, że oba modele mają doświetlenie ekranu, Kindle 10 jest jednak podstawowym czytnikiem dla niewymagających eczytelników 😉
Klasycznie, jeśli mowa o zamawianiu czytników z Amazonu, kilka słów odnośnie samego składania zamówienia.
Przydadzą się przede wszystkim osobom, które dokonują zakupów po raz pierwszy.
Zarówno do niemieckiego, jak i amerykańskiego Amazonu, zalogujemy się korzystając z tego samego konta.
Kindle bez reklam są wysyłane do Polski. Wersja z reklamami już nie.
Jeśli nie możemy wysłać Kindle bezpośrednio pod polski adres, możemy skorzystać z usługi Mailboxde.
Przesyłka jest darmowa dla zakupów przekraczających wartość 39€.
Dokonując zakupów polską kartą płatniczą, przewalutowanie najlepiej zostawić bankowi.
Karta zostaje obciążona dopiero w momencie wysyłki. Gdy dokonujemy swojego pierwszego zakupu na Amazonie, karta może zostać chwilowo obciążona kwotą 1 PLN lub 1 EUR. Obciążenie zostanie zwrócone w przeciągu kilku dni.
Ceny podane na stronie sklepu biorą domyślnie pod uwagę niemiecką stawkę VAT. Gdy uzupełnimy polski adres, zostanie ona przeliczona według polskiej stawki, wynoszącej 23%. W koszyku zatem dostrzeżemy nieco wyższą cenę od tej widocznej na stronie produktu.
Pamiętajmy też, że nie istnieje oficjalny polski dystrybutor Kindle. Tylko dzięki zakupom w Amazonie mamy prawo do pełnej gwarancji producenta. Niewątpliwą zaletą jest również bardzo sprawny kontakt z obsługą techniczną Amazonu, która zapewnia całkowite wsparcie dla naszego urządzenia, jak i gwarantuje zakupy bez ryzyka. Więcej o tym tutaj.
Ostatni miesiąc na niemieckim Amazonie jest wyjątkowo obfity w promocje na Kindle. Jeszcze niedawno miała miejsce spora przecena na modele Kindle z okazji Prime Day, później pod koniec października pojawiła się kolejna, a dziś, jeszcze przed Black Friday, pojawiły się kolejne okazje. Kindle 10 został przeceniony o ok. 25€, a Oasis 3 aż o 43€!
Artykuł zawiera linki afiliacyjne. Oznacza to, że korzystając z odnośników zawartych w artykule, mogę uzyskać prowizję za dokonane zakupy. Tym samym wspierasz prowadzenie serwisu eczytelnik.com.
Dziękuję!
Jak przedstawiają się aktualne ceny Kindle?
Kindle 10 – czarny (-24,37€) – 87,72€63,35 EUR (przed przeliczeniem na polską stawkę VAT)
Kindle 10 – biały (-24,37€) – 87,72€63,35 EUR (przed przeliczeniem na polską stawkę VAT)
Kindle Oasis 3 – 8 GB (-43,87€) – 224,19€180,32 EUR (przed przeliczeniem na polską stawkę VAT)
Kindle Oasis 3 – 32 GB (-43,87€) – 253,43€209,56 EUR (przed przeliczeniem na polską stawkę VAT)
Klasycznie, jeśli mowa o zamawianiu czytników z Amazonu, kilka słów odnośnie samego składania zamówienia.
Przydadzą się przede wszystkim osobom, które dokonują zakupów po raz pierwszy.
Zarówno do niemieckiego, jak i amerykańskiego Amazonu, zalogujemy się korzystając z tego samego konta.
Kindle bez reklam są wysyłane do Polski. Wersja z reklamami już nie.
Jeśli nie możemy wysłać Kindle bezpośrednio pod polski adres, możemy skorzystać z usługi Mailboxde.
Przesyłka jest darmowa dla zakupów przekraczających wartość 39€.
Dokonując zakupów polską kartą płatniczą, przewalutowanie najlepiej zostawić bankowi.
Karta zostaje obciążona dopiero w momencie wysyłki. Gdy dokonujemy swojego pierwszego zakupu na Amazonie, karta może zostać chwilowo obciążona kwotą 1 PLN lub 1 EUR. Obciążenie zostanie zwrócone w przeciągu kilku dni.
Ceny podane na stronie sklepu biorą domyślnie pod uwagę niemiecką stawkę VAT. Gdy uzupełnimy polski adres, zostanie ona przeliczona według polskiej stawki, wynoszącej 23%. W koszyku zatem dostrzeżemy nieco wyższą cenę od tej widocznej na stronie produktu.
Pamiętajmy też, że nie istnieje oficjalny polski dystrybutor Kindle. Tylko dzięki zakupom w Amazonie mamy prawo do pełnej gwarancji producenta. Niewątpliwą zaletą jest również bardzo sprawny kontakt z obsługą techniczną Amazonu, która zapewnia całkowite wsparcie dla naszego urządzenia, jak i gwarantuje zakupy bez ryzyka. Więcej o tym tutaj.
Ruszyła długo wyczekiwana promocja w niemieckim Amazonie! Podstawowy model Kindle 10 został przeceniony o ok. 20€, z kolei czwartą odsłonę serii Paperwhite przeceniono o ok. 30€.
Jak przedstawiają się wyliczenia?
Kindle 10 (czarny) – 87,72€68,23 EUR(po przeliczeniu na polską stawkę VAT, ok. 320zł)
Kindle 10 (biały) – 87,72€68,23 EUR(po przeliczeniu na polską stawkę VAT, ok. 320zł)
Więcej o modelu Kindle 10 przeczytacie tutaj. Z kolei o Kindle Paperwhite IV przeczytacie tutaj.
O czym należy pamiętać, zastanawiając się nad wyborem jednego z dwóch powyższych modeli? Paperwhite 4 od Kindle 10 różni się tym, że: – ma lepszą rozdzielczość ekranu (300ppi, a nie 166ppi) – jest nieco większy i cięższy – ma 8GB pamięci wewnętrznej, a nie 4GB – jest wodoodporny – oferuje łączność Bluetooth (do podpięcia bezprzewodowych głośników/słuchawek) Najważniejsze, że oba modele mają doświetlenie ekranu, Kindle 10 jest jednak podstawowym czytnikiem dla niewymagających eCzytelników 😉
Klasycznie, jeśli mowa o zamawianiu czytników z Amazonu, kilka słów odnośnie samego składania zamówienia.
Przydadzą się przede wszystkim osobom, które dokonują zakupów po raz pierwszy.
Zarówno do niemieckiego, jak i amerykańskiego Amazonu, zalogujemy się korzystając z tego samego konta.
Kindle bez reklam są wysyłane do Polski. Wersja z reklamami już nie.
Jeśli nie możemy wysłać Kindle bezpośrednio pod polski adres, możemy skorzystać z usługi Mailboxde.
Przesyłka jest darmowa dla zakupów przekraczających wartość 39€.
Dokonując zakupów polską kartą płatniczą, przewalutowanie najlepiej zostawić bankowi.
Karta zostaje obciążona dopiero w momencie wysyłki. Gdy dokonujemy swojego pierwszego zakupu na Amazonie, karta może zostać chwilowo obciążona kwotą 1 PLN lub 1 EUR. Obciążenie zostanie zwrócone w przeciągu kilku dni.
Ceny podane na stronie sklepu biorą domyślnie pod uwagę niemiecką stawkę VAT. Gdy uzupełnimy polski adres, zostanie ona przeliczona według polskiej stawki, wynoszącej 23%. W koszyku zatem dostrzeżemy nieco wyższą cenę od tej widocznej na stronie produktu.
Korzystając z odnośników w artykule, wspierasz rozwój serwisu eczytelnik.com
Pamiętajmy też, że nie istnieje oficjalny polski dystrybutor Kindle. Tylko dzięki zakupom w Amazonie mamy prawo do pełnej gwarancji producenta. Niewątpliwą zaletą jest również bardzo sprawny kontakt z obsługą techniczną Amazonu, która zapewnia całkowite wsparcie dla naszego urządzenia, jak i gwarantuje zakupy bez ryzyka. Więcej o tym tutaj.
Ruszyła wiosenna, dość spora promocja w niemieckim Amazonie! Przeceny sięgają pułapu, który ostatni raz mieliśmy okazję zaobserwować w przypadku promocji na Black Friday. I tak jak w przypadku tamtej promocji, również zachęcam – kupujcie, bo taniej już nie będzie!
Podstawowy model Kindle 10 został przeceniony aż o 25€. Z kolei czwartą odsłonę serii Paperwhite przeceniono o 40€.
Jak przedstawiają się wyliczenia?
Kindle 10 (czarny) – 89,99€64,99 EUR(po przeliczeniu na polską stawkę VAT, ok. 290zł)
Kindle 10 (biały) – 89,99€64,99 EUR(po przeliczeniu na polską stawkę VAT, ok. 290zł)
Więcej o modelu Kindle 10 przeczytacie tutaj. Z kolei o Kindle Paperwhite IV przeczytacie tutaj.
O czym należy pamiętać, zastanawiając się nad wyborem jednego z dwóch powyższych modeli? Paperwhite 4 od Kindle 10 różni się tym, że: – ma lepszą rozdzielczość ekranu (300ppi, a nie 166ppi) – jest nieco większy i cięższy – ma 8GB pamięci wewnętrznej, a nie 4GB – jest wodoodporny – oferuje łączność Bluetooth (do podpięcia bezprzewodowych głośników/słuchawek) Najważniejsze, że oba modele mają doświetlenie ekranu, Kindle 10 jest jednak podstawowym czytnikiem dla niewymagających eCzytelników 😉
Klasycznie, jeśli mowa o zamawianiu czytników z Amazonu, kilka słów odnośnie samego składania zamówienia.
Przydadzą się przede wszystkim osobom, które dokonują zakupów po raz pierwszy.
Zarówno do niemieckiego, jak i amerykańskiego Amazonu, zalogujemy się korzystając z tego samego konta.
Kindle bez reklam są wysyłane do Polski. Wersja z reklamami już nie.
Jeśli nie możemy wysłać Kindle bezpośrednio pod polski adres, możemy skorzystać z usługi Mailboxde.
Przesyłka jest darmowa dla zakupów przekraczających wartość 39€.
Dokonując zakupów polską kartą płatniczą, przewalutowanie najlepiej zostawić bankowi.
Karta zostaje obciążona dopiero w momencie wysyłki. Gdy dokonujemy swojego pierwszego zakupu na Amazonie, karta może zostać chwilowo obciążona kwotą 1 PLN lub 1 EUR. Obciążenie zostanie zwrócone w przeciągu kilku dni.
Ceny podane na stronie sklepu biorą domyślnie pod uwagę niemiecką stawkę VAT. Gdy uzupełnimy polski adres, zostanie ona przeliczona według polskiej stawki, wynoszącej 23%. W koszyku zatem dostrzeżemy nieco wyższą cenę od tej widocznej na stronie produktu.
Korzystając z odnośników w artykule, wspierasz rozwój serwisu eczytelnik.com
Pamiętajmy też, że nie istnieje oficjalny polski dystrybutor Kindle. Tylko dzięki zakupom w Amazonie mamy prawo do pełnej gwarancji producenta. Niewątpliwą zaletą jest również bardzo sprawny kontakt z obsługą techniczną Amazonu, która zapewnia całkowite wsparcie dla naszego urządzenia, jak i gwarantuje zakupy bez ryzyka. Więcej o tym tutaj.
W dzisiejszym zestawieniu Okazji dnia na niemieckim Amazonie, znajdziemy Kindle Paperwhite IV o 30€ taniej, a Kindle 10 – o 20€ taniej. Promocja skończy się dziś o północy.
Czytnik możemy kupić w trzech wariantach, a ceny przedstawiają się następująco (wraz z przeliczeniem na polską stawkę podatkową):
Kindle 10 (czarny) – 89,99€69,99 EUR(po przeliczeniu na polską stawkę VAT, ok. 330zł)
Kindle 10 (biały) – 89,99€69,99 EUR(po przeliczeniu na polską stawkę VAT, ok. 330zł)
Więcej o All-new Kindle przeczytacie tutaj. Z kolei o Kindle Paperwhite IV przeczytacie tutaj.
Standardowo przy okazji promocji Amazonu, kilka słów odnośnie samego składania zamówienia.
Przydadzą się przede wszystkim osobom, które dokonują zakupów po raz pierwszy w Amazonie.
Zarówno do niemieckiego, jak i amerykańskiego Amazonu, zalogujemy się korzystając z tego samego konta.
Kindle bez reklam są wysyłane do Polski. Wersja z reklamami już nie.
Przesyłka jest darmowa dla zakupów przekraczających wartość 39€.
Dokonując zakupów polską kartą płatniczą, przewalutowanie najlepiej zostawić bankowi.
Karta zostaje obciążona dopiero w momencie wysyłki. Gdy dokonujemy swojego pierwszego zakupu na Amazonie, karta może zostać chwilowo obciążona kwotą 1 PLN lub 1 EUR. Obciążenie zostanie zwrócone w przeciągu kilku dni.
Ceny podane na stronie sklepu biorą domyślnie pod uwagę niemiecką stawkę VAT. Gdy uzupełnimy polski adres, zostanie ona przeliczona według polskiej stawki, wynoszącej 23%. W koszyku zatem dostrzeżemy nieco wyższą cenę od tej widocznej na stronie produktu.
Korzystając z odnośników w artykule, wspierasz rozwój serwisu eCzytelnik.com
Pamiętajmy też, że nie istnieje oficjalny polski dystrybutor Kindle. Tylko dzięki zakupom w Amazonie mamy prawo do pełnej gwarancji producenta. Niewątpliwą zaletą jest również bardzo sprawny kontakt z obsługą techniczną Amazonu, która zapewnia całkowite wsparcie dla naszego urządzenia, jak i gwarantuje zakupy bez ryzyka. Więcej o tym tutaj.