Menu Zamknij

Bigme S3 – kolejny 7,8″ czytnik z kolorowym wyświetlaczem

Jeszcze kilka dni temu wrzucałem zapowiedź 7,8″ czytnika z kolorowym wyświetlaczem – PocketBook InkPad Color, który trafi na nasz rynek. Niemniej jednak rynek azjatycki nie zostaje w tyle, o czym świadczy premiera Bigme S3, który postanowił wykorzystać tę samą technologię.

Podobnie jak w nadchodzącym PocketBook InkPad Color, model Bigme S3 również wykorzystuje nową technologię E Ink Kaleido drugiej generacji, w podświetlanym ekranie o tej samej rozdzielczości:

  • 1872 x 1404 [300 ppi] dla monochromatycznego obrazu
  • 624 x 468 [100ppi] dla kolorowych treści

Bigme S3 funkcjonuje na czterordzeniowym procesorze 1,8GHz, przy wsparciu 2GB pamięci RAM. Pamięć wewnętrzna sięga 32GB, jednak nie znalazłem informacji o możliwości rozszerzenia jej przy pomocy karty pamięci.

Co ważne, urządzenie bazuje na systemie operacyjnym Android, gdzie zastosowano wersję Android 8.1 Oreo (którego dostał ostatnio inkBOOK Calypso Plus). Czytniki korzystające z tej wersji oprogramowania, umożliwiają instalację dodatkowych aplikacji w wyższych, bardziej aktualnych wersjach. Jest to dość istotne, z racji tego, że korzystanie z dodatkowych aplikacji na czytnikach jeszcze niedawno było dość uciążliwe, przez wzgląd na stosowanie archaicznych wersji Androida (tj. Android 4.4).

Czytnik sprzedawany jest razem ze stylusem, którego można używać do robienia notatek i rysowania. Oznacza to, że czytnik docelowo ma być wykorzystywany nie tylko do czytania, dlatego martwi mnie zastosowanie nieco słabszego procesora. Dla przykładu, obecność ośmiordzeniowego procesora w czytnikach Likebook, daje tym urządzeniom sporego kopa i jest to widoczne w przypadku „nadużywania” ich możliwości.

Film prezentujący model Bigme S3.

Ale czy jest się czym zachwycać?

Z racji tego, że póki co Bigme S3 skupia się na rynku azjatyckim, a jego cena sięga jakichś 2000zł, potraktowałbym jego obecność jako wartą uwagi ciekawostkę.

Dlaczego?

Bo powstawanie kolejnych modeli z kolorowym wyświetlaczem oznacza, że technologia E Ink Kaleido zaczyna być coraz częściej wykorzystywana i producenci czytników zauważają jej potencjał.

Na razie na naszym rynku przoduje PocketBook Color, a już niedługo towarzyszyć mu będzie jego większy brat – InkPad Color. Na rynku azjatyckim dostrzegamy między innymi wspomniany Bigme S3 oraz (o czym jeszcze nie napisałem) już dostępny w sprzedaży model Bigme B1 Pro, który również jest czytnikiem z kolorowym ekranem o rozdzielczości – uwaga – 10,3″!

Zaryzykuję więc pytanie, czy za jakiś czas możemy spodziewać się PocketBook InkPad X Color?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *