Menu Zamknij

Jak utworzyć plik EPUB za pomocą Google Docs?

Google Docs - EPUBChociaż istnieje przekonanie, że Adobe PDF jest najbardziej popularnym formatem ebooka, istnieje też bardzo ważny powód, dlaczego czytelnicy przede wszystkim korzystają z formatu EPUB. Wszystko przez wzgląd na jego elastyczność. W przeciwieństwie do stałych wymiarów tekstu w dokumentach PDF, EPUB zapewnia jego dopasowanie do wielkości ekranu czytnika, a jego czcionka może zostać dostosowana do potrzeb czytelnika.

W prawie wszystkich już edytorach tekstu istnieje możliwość zapisania dokumentu w formacie PDF. Jeśli edytor nie ma takiego rozszerzenia, istnieją z kolei takie programy jak np. PDF Architect lub niezliczona ilość stron internetowych, które umożliwiają takie rozwiązanie.

A co z plikami EPUB? Owszem, również istnieją witryny, które bez problemu zrobią to online.

Jednak zarówno w przypadku konwersji online do pliku PDF, tak i pliku EPUB dokładność dokumentu może pozostawiać wiele do życzenia. Niektóre witryny rzeczywiście dokonają konwersji i bezproblemowo przekażą nam oczekiwany plik.

Możemy trafić również na takie, które dorzucą do niego swój znak wodny, link, nie pobierzemy pliku dopóki nie obejrzymy wymaganych reklam, konwersja tekstu będzie niedokładna, będą wymagać od nas założenia użytkownika do pobrania pliku, itp, itd, etc… Takich przykładów jest już coraz mniej, ale jeszcze niedawno robiąc rozpoznanie, zdarzyło mi się trafić również na takie witryny.

Istnieje też znane już przez czytelników ebooków oprogramowanie Calibre. Po pobraniu i zainstalowaniu programu, możemy konwertować w nim dokumenty Microsoft Word lub dokumenty Google do wspomnianego formatu EPUB.

Ale istnieje jeszcze łatwiejsze rozwiązanie.

Zapewne każdy z nas słyszał o takim wynalazku jak Google Docs. Przy jego pomocy w bardzo prosty sposób możemy dokonać konwersji naszego dokumentu do formatu EPUB.

Jak utworzyć plik EPUB za pomocą Google Docs?

(Poniższe grafiki możesz powiększyć po prostu w nie klikając)

1) W swojej przeglądarce, zaloguj się na swoje konto Google.
2) Otwórz Google Drive i dodaj dokument używając polecenia Nowy / Prześlij plik.
Google Docs - EPUB - 1
3) Wybierz ścieżkę dokumentu i konkretny plik, po czym wybierz Otwórz. Plik zostanie przesłany na Twój dysk Google.
Google Docs - EPUB - 2
4) Otwórz Google Docs. Twoim oczom ukaże się lista dokumentów znajdujących się na Twoim dysku Google (w naszym przypadku dodany przed chwilą klasyczny Lorem ipsum 😉 ).
Google Docs - EPUB - 3
5) Wybierz dokument. Jeśli nie jest on dokumentem Google, pojawi się okno zawierające dwie opcje: dokument może zostać zwyczajnie wyświetlony do podglądu lub może zostać edytowany jako dokument Google. Wybierz opcję drugą, a dokument zostanie zachowany jako nowy plik.
Google Docs - EPUB - 4
6) Za pomocą polecenia Plik / Pobierz jako / Publikacja EPUB (.epub), plik zostanie skonwertowany w mgnieniu oka i pobrany na nasz dysk.
Nie zostanie on jednak automatycznie zapisany na dysku Google.
Google Docs - EPUB - 5
7) Voila!
Google Docs - EPUB - 6

Cieszę się, że Google umożliwiło tak łatwą konwersję dokumentów do pliku EPUB dla swoich użytkowników. Aby otrzymać wartościowy plik w tym formacie, nie potrzebujemy żadnego dodatkowego oprogramowania, a wykonanie procesu od A do Z można policzyć w sekundach.

No chyba, że plik jest naprawdę spory, a nasze łącze jest kiepskie 🙂 Nie są to jednak zależne od nas czynniki*, a mówiąc o naszej roli w całym postępowaniu, jest to naprawdę chwila moment.

* – z drugiej strony są. Kup szybszy komputer i przyspiesz łącze u swojego operatora! 😉

Leave a Reply

%d bloggers like this: