Zalety i wady książek elektronicznych

kindle-254339Co jest lepsze – książka elektroniczna, czy papierowa?
Pytanie dość często zadawane, ale czy rzeczywiście powinniśmy się nad tym zastanawiać? Nie rozdzielajmy obu tych form. Nie analizujmy, czy ebooki wyprą kiedyś książki papierowe. Pamiętajmy – książki elektroniczne nie unicestwią tradycyjnych książek, jak i książki papierowe nie pohamują dystrybucji ebooków. Obie formy są równie użyteczne. W końcu nieważne jak – ważne, aby czytać. Prawda?

Niemniej jednak uważam, że ebooki są rewolucyjną przyszłością czytelnictwa. Nie wszyscy jednak doceniają korzyści, jakie oferuje nam książka w elektronicznym formacie. Należałoby sobie zatem zadać pytanie – dlaczego warto polubić ebooki?

Zalety:

1. Dostępność

Jedna z głównych zalet ebooków. Księgarnie internetowe działają dwadzieścia cztery godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Chcąc kupić książkę, potrzebujesz tylko dostępu do Internetu. Ebooka możesz kupić w mgnieniu oka bez wychodzenia z domu. Zapłacisz za niego również przez Internet.

2. Kopiowanie

W pełni dopuszczalne jest tworzenie kopii zapasowych dla użytku własnego. Poza czytnikiem, kopię możesz trzymać również na swoim telefonie, komputerze lub w chmurze. Księgarnie umożliwiają też trzymanie zakupionych ebooków na swoich serwerach. Dzięki temu ebook nigdy Ci się nie zniszczy, ani nigdy go nie stracisz.

3. Ekologia

Nie drukujesz = oszczędzasz papier. Oszczędzasz papier = oszczędzasz drzewa. Posiadając pokaźną biblioteczkę ebooków, robisz dla środowiska więcej dobrego, niż możesz sobie wyobrazić 🙂

4. Gabaryty

Moim zdaniem największa zaleta elektronicznego czytania. Zarówno waga czytnika, jak i pliku z ebookiem jest malutka. Co za tym idzie – na jednym urządzeniu, które waży mniej niż niejedna książka, możemy trzymać nawet kilkaset tytułów. Żegnaj bólu kręgosłupa! W dodatku standardowy, sześciocalowy czytnik zmieści się w kieszeni kurtki, marynarki, czy damskiej torebce. Kilkadziesiąt książek w kieszeni – nie brzmi to przekonująco?

5. Przeszukiwalność tekstu

Wspaniała sprawa. Wiemy, że w czytanej książce jest to czego szukamy, ale nie pamiętamy gdzie – papierowa książka nie pozwala nam na użycie poczciwego CTRL+F 🙂

6. Krępujące tytuły

Czytasz książkę o krępującym, kontrowersyjnym tytule w miejscu publicznym? Mając ją na czytniku, nie jesteś narażony na ostracyzm ze strony osób trzecich 😉

7. Darmowe ebooki

Często księgarnie internetowe organizują akcje promocyjne, w trakcie których możemy w pełni legalnie pobrać ebooki zupełnie za darmo. Nie wspominając również o projektach, które umożliwiają nam dostęp do darmowych ebooków przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Przykładem takich projektów może być Projekt Gutenberg, czy nasze rodzime Wolne Lektury.

8. Interaktywność

W zależności od oprogramowania oferowanego przez czytnik oraz samej konstrukcji ebooka, możemy na bieżąco w trakcie lektury zaglądać do podpiętych odnośników w treści. Mogą one zawierać uzupełnienie informacji zawartych w ebooku, które zapewniają ich świeżość. Super sprawą jest również możliwość używania słowników językowych, dzięki którym możemy tłumaczyć czytany tekst na dowolny język.

9. Nawigacja

Dotykowy ekran jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, pozwalającym na wygodną nawigację na urządzeniu. Niemniej jednak posiadając czytnik bez takiego usprawnienia, nie mamy się o co martwić. Większość czytników posiada bardzo ergonomiczny i intuicyjny układ przycisków nawigujących, dzięki czemu obsługa czytnika nie jest tak uciążliwa, jakby mogło się wydawać.

10. Wygoda czytania

Czcionka jest za mała? Dostosuj ją do takiego rozmiaru, który pozwoli Ci na wygodne czytanie. Mało tego – ilość tekstu na ekranie dostosuje się automatycznie do jego wielkości. Uwaga – nie dotyczy plików w formacie PDF (Dlaczego? Czytaj niżej).
Czytniki z regulowanym podświetleniem i regulowaną temperaturą barw, dba również o zdrowie naszych oczu w przypadku czytania nocą. Pomocna jest również funkcja Text-to-Speech, która przy pomocy wbudowanych lektorów, automatycznie przeczyta treść książki.

11. Bateria

W przypadku czytników z papierem elektronicznym, przez wzgląd na pobór mocy tylko przy zmianie strony oraz przy nawigowaniu po menu – jedno ładowanie może wystarczyć nawet na miesiąc czytania. Oczywiście zależne jest to również od wykorzystywania połączenia z WiFi oraz – jeśli obecne w urządzeniu – podświetlenia ekranu czytnika. Czym jest e-papier i jak dbać o baterię w czytniku?

12. Wiecznie zadbane

kindle-583366

Domyślam się, że każdy z nas dba o swoje książki. Niemniej jednak czas robi swoje – papier się wyciera, rogi zakrzywiają, a z roku na rok nasze papierowe egzemplarze stają się nieco “zużyte”? W przypadku książek elektronicznych, nasze treści zawsze są dostępne w tym samym stanie, jak po zakupie. Dbając o czytnik, dbamy o wszystkie tytuły na nim zawarte.

Nie musimy się martwić, że plik z książką ulegnie uszkodzeniu lub o to, że stracimy swoją e-książkę. Pamiętajmy o trzymaniu kopii zapasowych, co zapewni nam do nich stały dostęp i eliminuje sytuacje, w których możemy stracić swoje książki. Pamiętajmy też, że wówczas awaria urządzenia nie spowoduje utraty zakupionej treści. Możemy je nadal czytać na innych, dowolnych urządzeniach. Oczywiście jednak nie zapominajmy, aby zachować bezpieczeństwo i odpowiednie warunki naszym urządzeniom.

13. Ułatwienie dla osób z niepełnosprawnościami

Osoby z niepełnosprawnościami, korzystając z zalet zawartych w punktach 8.9.10., w pełni mogą czerpać przyjemność z czytanej treści w formie elektronicznej. Jest to spora przewaga w stosunku do książek papierowych, ponieważ wspomniane zalety można zastosować w przypadku każdego tytułu, który chcemy przeczytać.

Wady:

1. Zabezpiecznia DRM

Czym są zabezpieczenia DRM?

2. Niska różnica w cenie

Niestety, ceny ebooków wciąż nie różnią się znacznie od cen książek papierowych. Niemniej jednak możemy zaglądać w działy promocji księgarni internetowych. Codziennie czekają tam na Was całe stosy ebooków w cenach promocyjnych, które często osiągają pułap nawet 50% zniżki w stousnku do ceny podstawowej.

3. Ebooki w PDF

PDF jest formatem dostosowanym do wydruku. Oznacza to, że odczytując taki plik na naszym czytniku, całość strony zostanie dostosowana do wielkości jego wyświetlacza. Przy dużej ilości tekstu, może być on dość niewyraźny. Próba powiększenia tekstu przyniesie nam efekt powiększania zdjęcia na ekranie, przez co i tak nie zobaczymy całości. Istnieje coś takiego jak PDF Reflow, który mniej więcej pozwala nam na osiągnięcie oczekiwanego efektu, jakim jest dostosowanie czytanego tekstu do ekranu czytnika. “Mniej więcej”, bo jeśli przykładowo PDF zawiera tabele, wówczas rozczytamy je w oryginalnym formacie, natomiast przy powiększeniu, wartości z tabeli rozjadą nam się w niezrozumiały tekst, a tabela po prostu zniknie…

4. Nie pachną, nie szeleszczą…

Wada, która jest najczęściej wymieniana przy dyskusjach na temat wad i zalet obu form książek – brak fizycznej postaci ebooka. Oczywiście jest to dość subiektywne. Ja osobiście wolę ebooki – lubię trzymać całą biblioteczkę w jednym miejscu, pod ręką, w kieszeni. W dodatku ostatnio trafiłem w Internecie na świeczkę o zapachu “starej biblioteki”, dzięki czemu nawet czytając ebooki możemy poczuć zapach książki papierowej 🙂 Niestety jednak o szeleszczeniu papieru w trakcie czytania ebooka musimy zapomnieć 😉

5. Mało skuteczne techniki zabezpieczania prawem autorskim

Krótko mówiąc – powszechnie znane nam piractwo. Ostatnio pisałem na ten temat.

A jakie są Wasze odczucia? Czy dodalibyście jeszcze coś od siebie?

8 Replies to “Zalety i wady książek elektronicznych”

  1. Myślę ze jedną i kluczową przewagą książek jest fakt istnienia bibliotek. Dzięki niej jesteśmy w stanie zdobyć większość pozycji bez konieczności jej kupowania. Zabrakło tej uwagi w tekście przez co odnoszę wrażenie że opinia w nim zawarta nie jest obiektywna.

    1. Artykuł dotyczy kwestii zalet i wad książek w formie elektronicznej, a nie sporu, która forma jest lepsza – rywalizacji między obiema formami nie uznaję.

      Tak przy okazji wspomnę jeszcze, że w bibliotekach możemy uzyskać dostęp do Legimi, co pozwala nam cieszyć się tysiącami książek elektronicznych bez ponoszenia żadnych kosztów.

  2. Inną wadą książki papierowej jest to, że często taka książka jest za mocno zszyta lub sklejona. Uświadomiłem sobie to dopiero wtedy, gdy “przesiadłem” się na czytnik. Kiedyś też musiałem czytać książkę na tablecie. Myślałem, że mi ręka odpadnie. Tym którzy uważają, że książka musi pachnieć mówię: “to infantylne”. Książka to treść, a nie zapach. Kiedyś czytałem książkę o malarstwie. Równolegle miałem otwarty tablet i na nim wyszukiwałem omawiane obrazy. To było fantastyczne, bo trudno by było sobie wyobrazić taką jakość obrazu w książce drukowanej i możliwość powiększania obrazu. I za taką cenę.

  3. Widać, że zalet więcej, sama korzystam z ebooka, co nie znaczy że czasem potrzebuję sięgnąć po tradycyjną książkę 😀 dużo się też namotałam z kupnem ebooka bo totalnie się na tym nie znałam, szukałam wielu poradników, forów itp, chyba najlepiej to było rozpisane na https://www.vivus.pl/moje-finanse/jest-okazja-jest-pozyczka/ile-kosztuje-czytnik-e-bookow-jaki-czytnik-wybrac/ może komuś się przyda w przysżłości 😀

  4. Zgadzam się z autorem. Jestem za e-bookami. Ten spór będzie się zawsze przewijał. Jeden między fanami ebooków a klasyczną książką, a drugi między czytnikami marki Kindle a resztą świata 🙂 czyli czytnikami PocektBook, Cybook i inne. Uważam, że nie ważne kto na czym i jak czyta. Ważne, że czyta 🙂

Zostaw komentarz