Menu Zamknij

LibreOffice 6.0 umożliwia bezpośredni eksport do formatu ePUB

LibreOffice 6.0 - ePUBNowy pakiet biurowy LibreOffice 6.0 jest już dostępny do pobrania. Z najważniejszych dla nas informacji, wersja ta została uzupełniona o funkcję, która pozwala użytkownikowi eksportować dokumenty bezpośrednio do pliku ePUB.

W poprzednich wersjach pakietu, jedyną możliwością utworzenia pliku ePUB z dokumentu utworzonego w LibreOffice, było zapisanie standardowego pliku o rozszerzeniu .doc i eksportowanie go do pliku ePUB dopiero za pomocą osobnych konwerterów. Łatwiejszą zatem możliwością było już skorzystanie z Google Docs, które nie dość, że umożliwia utworzenie dokumentu od podstaw, to jeszcze zapewnia jego bezpośredni eksport do formatu ePUB. Wydanie LibreOffice 6.0 w tym momencie oferuje działanie na tej samej zasadzie. Za pośrednictwem LibreOffice Writer, korzystając z opcji Eksportuj, możemy teraz również wybrać plik ePUB. Co zabawne, pakiet ewidentnie chwali się nową funkcjonalnością, podpowiadając ten format domyślnie:

Korzystając z kolei z funkcji Eksportuj jako, możemy również wybrać wersję interesującego nas formatu oraz metodę podziału. Do wyboru mamy oczywiście wersje ePUB 2.0ePUB 3.0, a metody określają, czy kolejna sekcja (rozdział) generowanego pliku ma rozpoczynać się rozpoznając podział strony, czy też korzystać z nagłówków.

Autor rozwiązania uspokaja również, że podczas jego rozwoju korzystał z epubcheck, narzędzia do sprawdzania poprawności generowanych plików ePUB. Niemniej jednak wymieniając cechy generowanych plików, w większości dotyczą one dość podstawowych form dokumentów. Miejmy jednak na uwadze, że odnośnik kieruje nas do artykułu autora, który został napisany już w zeszłym roku. Opisywane funkcje z kolei, to cechy, których nieprawidłowości w działaniu nie musimy się obawiać. Możemy się również spodziewać, że co nieco na pewno ruszyło do przodu, do czasu wydania aktualnej wersji LibreOffice.

Przyznam, że nie miałem jeszcze okazji osobiście pobawić się nowym rozwiązaniem bazując na jakimś porządnym dokumencie, aby rzeczywiście przetestować sprawność działania nowej funkcji LibreOffice 6.0. Niemniej jednak planuję to zrobić i na pewno podzielę się wrażeniami.

Jeśli natomiast ktoś z Was już miał przyjemność przekonać się o poprawności jego działania, z chęcią przeczytam o tym w komentarzu 😉

Przypominam, że pakiet LibreOffice jest darmowym pakietem, bazującym na licencji wolnego oprogramowania. Oznacza to, że możemy z niego korzystać za darmo i to dożywotnio. Jak jednak często w przypadku tego typu oprogramowania bywa, po pobraniu paczki instalacyjnej, zostaniemy poproszeni o dokonanie dobrowolnej wpłaty na rzecz wsparcia dalszego rozwoju. Oferują nawet płatność w Bitcoinach 😉

LibreOffice - wsparcie

Pakiet dostępny jest do pobrania dla systemów:

Dla zainteresowanych innymi zmianami w nowym wydaniu, zachęcam do obejrzenia prezentacji pozostałych nowości dostępnych w pakiecie:

2 Komentarze

  1. Piotr Pachowicz

    Spróbowałem – nie działa to najlepiej. Na czytniku PocketBook InkPad 3 wyeksportowana książka (z formatu *.doc) przy próbie zwiększenia rozmiaru wyświetlanej czcionki, zamiast tego zmienia się tylko odstęp między wierszami. Zmiana kroju czcionki nie przynosi również efektu. Będę eksperymentować dalej, ale nie mogę znaleźć jakichkolwiek opcji konfiguracyjnych tego narzędzia.

Leave a Reply

%d bloggers like this: