Menu Zamknij

Czytniki inkBOOK jako pierwsze na świecie wspierać będą standard Sony URMS

inkBOOK - Sony URMS
ArtaTech zapowiedziało, że oba nowe czytniki inkBOOK Prime i inkBOOK Classic 2 będą pierwszymi na świecie czytnikami, które wspierać będą nowy standard zabezpieczeń DRM, którym jest Sony URMS.

Zabezpieczenia DRM to system, który docelowo zapobiega użyciu elektronicznych treści w sposób niezgodny z wolą ich wydawcy. Do tej pory najpopularniejszym systemem takich zabezpieczeń był Adobe DRM. Ebooki z takim zabezpieczeniem mogły zostać odczytane po uprzednim zainstalowaniu i użyciu programu Adobe Digital Editions Software i przypisaniu ich do konkretnego konta Adobe ID.

Obsługa standardu Sony URMS zostanie zastosowana w czytnikach inkBOOK Prime i inkBOOK Classic 2. Jest to kolejny ruch firmy ArtaTech w kierunku stworzenia jak najbardziej uniwersalnych czytników. Już teraz posiadacze obu modeli mogą czytać e-booki zabezpieczone tym systemem przy pomocy aplikacji Bookvia, która rozwijana jest między innymi właśnie przez firmę Sony. inkBOOKi dają również możliwość czytania ebooków zabezpieczonych przez wspomniany wcześniej Adobe DRM.

Standard zabezpieczeń Sony URMS został wykonany przez Sony DADC, który odpowiedzialny jest za zabezpieczenia filmów, muzyki i gier oraz za rozwój takich standardów jak CD, DVD i Blu-ray.

Celem nowego systemu jest bezpieczeństwo użytkownika. Zakup książki elektronicznej będzie łatwiejszy, bowiem w przeciwieństwie do Adobe DRM, nie będzie konieczności konfiguracji sprzętu za pomocą dedykowanego oprogramowania. Pakiet SDK omawianego systemu może zostać zastosowany w każdej aplikacji i urządzeniu, które działać będą na systemach Android, iOS i Windows. Zapewni to automatyczną autoryzację, dzięki której książki będą możliwe do przeczytania zaraz po zakupie.

Sony URMS może zapewnić kontrolę nad wypożyczaniem ebooków między konsumentami oraz prowadzenie ewidencji ilości pobrań. Dodatkowym atutem dla wydawców jest również fakt, że koszt takiego systemu będzie niższy, niż w przypadku systemu Adobe DRM.

ArtaTech przedstawiło również przykłady zastosowania dla Sony URMS:

  • 4-miesięczna licencja na e-booki dla grupy 35 uczniów
  • Odblokowanie pojedynczych rozdziałów, które mogą przeczytać osoby nieposiadające licencji
  • Wypożyczanie e-booków na określony czas, po którym ich czytanie nie będzie możliwe
  • Pożyczanie e-booków znajomemu – właściciel straci dostęp do treści, a uzyska je osoba, której e-book został wypożyczony. Właściciel w dowolnym momencie może odzyskać prawa do książki elektronicznej
  • Wydawca e-booka może ograniczyć liczbę osób, którym nabywca może go wypożyczyć

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: