Menu Zamknij

Naucz dziadków czytać ebooki

Elegancka starsza pani siedząca na ławce w parku z czytnikiem ebooków w dłoni? Oczywiście. Taki widok będzie coraz popularniejszy. Technologia zmienia świat. Zmienia także sposób czytania. I nie dotyczy to tylko osób młodych.

Choć młodzież z e-czytnikiem w dłoni to dość powszechny widok, coraz częściej do tej formy czytania przekonują się również seniorzy. A gdy już spróbują, dochodzą do wniosku, że lektura w takim wydaniu jest bardziej komfortowa. Ma to związek z możliwością personalizacji sposobu wyświetlania obrazu (w tym jego powiększania i doświetlania) co jest wyjątkowo przydatne dla osób z wadami wzroku.

– Czytnik ebooków to bardzo dobre rozwiązanie dla osób starszych – mówi Paweł Horbaczewski, prezes Arta Tech, polskiego producenta czytników ebooków – W tym wieku nie tylko szybciej męczą się oczy, ale także doskwierają różne związane z nimi dolegliwości. Tymczasem czytnik ebooków posiada wiele funkcji niezwykle ułatwiających lekturę, zwłaszcza, gdy borykamy się z problemami ze wzrokiem.  O ile czytając książkę w formie drukowanej nie możemy nic zrobić z rozmiarem czcionki, o tyle tutaj mamy całą paletę funkcji, pozwalających na maksymalne dostosowanie rozmiaru i stylu tekstu do możliwości oczu czytelnika. Dzięki temu po przeczytaniu kilku stron nie tylko nie będzie miał potrzeby odłożyć lektury i odpocząć, ale nabierze ochoty na więcej przyjemności płynącej z lektury.

W porównaniu z tradycyjnymi książkami, dużą zaletą ebooków jest możliwość ustawienia nie tylko optymalnej wielkości czcionki, ale również jej stylu. Istotne jest również bezpieczne i miłe dla oka doświetlenie ekranu, kierowane bezpośrednio na tekst a nie oczy czytającego (jak w przypadku smartfonów). Dla jeszcze większej przyjemności czytania, posiada także regulowane natężenie i temperaturę światła, dzięki czemu można dopasować jasność i barwę światła do osobistych preferencji. Doświetlenie pozwala też na czytanie o każdej porze, dzięki czemu nawet bezsenną noc można miło wykorzystać, nie przeszkadzając domownikom.

Niektóre czytniki ebooków np. InkBOOK Prime HD, posiadają również opcję „wysokiego kontrastu”, gdzie  oryginalne tło można zastąpić tłem czarnym, a kolor czcionki automatycznie staje się biały. Jest on przydatny głównie użytkownikom słabowidzącym, których schorzenia (takie jak np. zaćma), powodują całkowitą niemożność odczytywania tekstu na białym tle. Z kolei przy znacznie poważniejszych problemach ze wzrokiem, możliwe jest ściągnięcie na czytnik aplikacji TTS (text to speech), która zamienia tekst drukowany na mowę.

Dla osób starszych z pewnością ważne będzie również, że wybierając się w słoneczny dzień na spacer do parku, nie muszą dźwigać ciężkiej książki. W urządzeniu wielkości tabliczki czekolady mogą zmieścić tyle książek, ile tylko sobie wymarzą. Jeśli zechcą, mogą mieć przy sobie nawet wszystkie tomy „W poszukiwaniu straconego czasu” Marcela Prousta lub „Wojnę i Pokój” Lwa Tołstoja. Czytnik zapamięta, w którym miejscu skończyliśmy czytanie, dlatego powrót do przerwanej lektury nie sprawi najmniejszego problemu.

Dla babć i dziadków dużym atutem będzie możliwość zapisania na czytniku wielu książek dla dzieci. Bez konieczności wydawania połowy emerytury na wydawnictwa drukowane, w długie zimowe wieczory mogą przeczytać swoim wnukom wiele pięknych bajek. Z kolei im samym na pewno dużą radość sprawi powrót do wspomnień z czasów młodości. Dzięki czytnikowi na pewno uda się przejrzeć archiwalne wydania czasopism sprzed lat. Obecnie wiele redakcji udostępnia je w Internecie. Ciekawe może tez okazać się czytanie tej samej książki z innym członkiem rodziny, który również posiada czytnik ebooków. To sprawi, że będzie można przy wspólnej kawie wymieniać się wrażeniami na temat lektury.     

Wielu seniorów lubi także spędzać wolny czas, rozwiązując krzyżówki. Udogodnieniem może okazać się Wikipedia, z której można korzystać bezpośrednio z czytnika, o ile działa on na androidzie. Ta opcja umożliwi również tłumaczenie niezrozumiałych wyrazów.

Poszukując idealnego prezentu dla  osoby starszej, na pewno warto pomyśleć o czytniku ebooków, a później ewentualnie objaśnić, w jaki sposób optymalnie go wykorzystać. Nawet ci, którzy z natury unikają technologii, nie będą miały najmniejszego problemu, by go odpowiednio użytkować. Łatwa obsługa i dotykowy ekran na pewno ułatwią to zadanie. Z pewnością najlepszym prezentem, jaki możemy podarować seniorom, jest nasz czas i uwaga. Jednak warto zadbać również o to, aby ich życie na emeryturze stało się bardziej interesujące.  Na pewno podarunek w postaci czytnika ebooków skutecznie się do tego przyczyni. Pozwoli też na odkrycie wielu nieznanych dotąd możliwości nowoczesnej elektroniki, które dotychczas były uważane za innowacje przeznaczone wyłącznie „dla młodych”. Tymczasem może się okazać, że właśnie tym starszym znacznie ułatwią życie i sprawią, że będzie ono wygodniejsze i bardziej pasjonujące.

Materiał gościnny: inkBOOK

Leave a Reply

%d bloggers like this: